Arheolozi došli do novih otkrića u srednjovekovnoj palati na Rudniku

Arheolozi došli do novih otkrića u srednjovekovnoj palati na Rudniku
Iskopavanja na Rudniku (foto: Muzej rudničko-takovskog kraja)

Tokom iskopavanja rudničke palate trgovca ili vlastelina na Rudniku na lokalitetu Drenje pronađen je nadvratnik ukrašen živopisom.

Na planini Rudnik nastavljena su istraživanja i dolazi se do novih otkrića. Arheolozi vredno rade i njihov trud već je doneo nove rezultate.  

Planina Rudnik poznata je po rudnom bogatstvu koje se eksploatisalo još u periodu neolita. Ova oblast je bila aktivno uključena u privredni i administrativni život Rimske imperije. U srednjem veku Rudnik nije bio samo rudarski centar koji je donosio velike prihode srpskim vladarima, već i jedan od najvažnijih trgova i gradskih centara.

Arheolozi ponovo rade na lokalitetu Drenje-imanje Nikića. Istraživanja na lokalitetu Drenje započeta su 2009. godine gde su potvrđene pretpostavke starijih istraživanja da se nalaze ostaci većeg naselja i najmanje tri crkve i brojni stambeni objekti iz 14-15. veka.

Novo otkriće na Drenju-imanje Nikića

Arheološki nalazi potvrđuju podatke iz pisanih izvora o sredini sa imućnim slojem gradske vlastele, razvijenim zanatstvom i trgovinom koju su vodili trgovci iz Primorja. Tokom arheoloških istraživanja u 2011. godini pronađen je prvi nadvratmik.

Sada su arheolozi otkrili drugi nadvratnik sa živopisom, koji svedoči o bogastvu vlasnika ove palate.

Ovo je jedini svetovni objekat na Rudniku koji je bio ukrašen životpisom. Rudnička palata mogla je da pripada vlastelinu ili trgovcu, koji je bio dovoljno bogat da pojedine delove zidova oslika freskama na po ugledu na one u manastiru Visoki Dečani“, piše u objavi na Rudnik Archaeology.

Dalje piše da je ovde možda odsedao i vladar prilikom obilaska važnog rudarskog centra. U palatu se ulazilo kroz dva ulaza čiji su nadvratnici takođe bili ukrašeni freskama. Sastojala se iz dva sprata, od kojih je gornji bio živopisan.

Pronađen je u šutu kojim je zatrpan ulaz. Ukrašen je živopisom sa dve strane, komponovanom od trougaonih polja u kojima je dekorativni motiv uvijene lozice. Na istočnoj strani građevine nalazio se ulaz, izbačen u vidu vestibila. Sastojao se od dva prolaza razdvojena zidanim stupcem. Identičan nadvratnik je pronađen i 2011. godine, kada je istražen jedan od ulaza“, napisali su u saopštenju RTK muzja.

Dekorisani nadvratnik iz 14. veka (foto: Muzej rudničko-takovskog kraja)

Taj ornament, komponovan od cik-cak linije koja formira trougaona polja u kojima se nalazi dekorativni motiv razlistale grančice najviše sličnosti ima sa ornamentima iz 14. veka naslikanim u manastirima Bogorodica Ljeviška, Dečani i Treskavac.

Rudnička palata još jednom otkriva bogatstvo svog vlasnik, ali je i svedočanstvo da je svoj dom ukrasio po pravoslavnoj tradiciji“, piše u saopštenju.

Otkriće mletačkog novčića

Takođe, pronađen je i mletački novčić – venecijanskog dužda Pjetra Gradeniga (1289-1311). U pitanju je redak nalaz na teritoriji Srbije, prema objavi Rudnik Archaeology.

Na aversu se nalazi Sveti Marko, zaštitinik Venecije, predaje zastavu duždu. Na reversu je predstavljen Isus Hristos koji sedi na prestolu.


Ovo je 16 godina po redu arheoloških istraživanja. Njih sprovodi Muzej rudničko-takovskog kraja i Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Iskopavanja su finansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja RS, dok šesnaestu godinu pomaže i Opština Gornji Milanovac i firme Rudnik i flotacija „Rudnik” i „Swisslion-Takovo”. Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »