Arheolozi iz inostranstva učestvuju na iskopavanjima u Hercegovini
U okviru međunarodnog projekta koji se finansira iz Fondacije “Marija Kiri”, sprovedena su arheološka istraživanja na dve lokacije u Dabarskom polju, na srednjovekovnoj nekropoli stećaka u Milavićima i bronzanodopskom tumulu u Hateljima.
Arheološka iskopavanja na ovim lokacijama počela su krajem juna i trajaće do kraja jula ove godine.
Grupa arheologa iz različitih delova sveta oduševljena je bogatom istorijom Hercegovine.
“Fascinatan je taj kontinuitet o kojem Evropa ne zna, želimo to da predočimo i Evropi i svetu”, rekla je dr Saša Čaval sa Univerziteta u Ridingu.
- U Visokom pronađena villa rustica stara 1.500 godina
- Arheološko istraživanje na nekropoli stećaka “Metaljica”
- ZAŠTITNA ARHEOLOŠKA ISKOPAVANJA na lokalitetu Gomiljani-Konstantinovica, Trebinje
Sva istraživanja obavljaju se u saradnji sa Republičkim Zavodom za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa.
“Postoje sumnje su da će nešto od arheološkog materijala završiti tamo gde ne bi trebalo, zbog čega će nakon sprovedenih analiza u Engleskoj i Sloveniji sve biti ustupljeno Muzeju Hercegovine”, kažu iz Zavoda.
“Mislim da će ono što ćemo naći biti od značaja ne samo za Hercegovinu i Republiku Srpsku, nego za arheološku nauku Evrope i sveta”,istakla je Lucija Grahek iz Instituta za arheologiju iz Ljubljane.
Nekropola stećaka u Milavićima čini drugu po veličini nekropolu u Hercegovini sa čak 352 stećaka. Na nekropoli se nalaze i ostaci srednjovekovne crkve.
Arheološku ekipu čine arheolozi iz Republike Srpske, Hercegovine i arheolozi i profesori iz inostranstva, kao i studenti iz više različitih zemalja sveta (Japan, Indija, Italije, Španije, Slovenije, SAD).
Iskopavanjima je prethodilo geofizičko snimanje terena prošle godine, i na osnovu tih nalaza odabrane su lokacije na kojima se očekuju značajna otkrića. Čime bi deo naše istorije, trebalo da postane poznat i široj naučnoj javnosti.
Izvor vesti: RTRS