Arheolozi otkrili dva groba ratnika Vandala

Arheolozi otkrili dva groba ratnika Vandala
Nalazi u grobu Vandala (foto: Voivodeship Office for the Protection of Monuments in Kielce)

Tokom iskopavanja drevnog groblja u Poljskoj otkrivena su dva groba Vandala, jednom od germanskih plemena.

Na osnovu materijalnih objekata, šire groblje je povezano sa kulturom Pševorsk, ljudima iz gvozdenog doba koji su naseljavali sadašnju centralnu i južnu Poljsku od 3. veka pre nove ere do 5. veka nove ere.

Iskopavanjima su otkrivena dva groba sa kremiranim ljudskim ostacima i tragovima pogrebne lomače. Sahrane potiču iz 3-4. veka, piše PAP.

Arheolozi veruju da ovi grobovi pripadaju ratnicima povezanim sa Vandalima, germanskim narodom koji je nastanjivao područje današnje južne Poljske.

Nakon nekoliko sukoba sa Rimom, Vandali su osnovali kraljevstvo koje je uključivalo rimsku provinciju Afriku, kao i Siciliju, Korziku, Sardiniju, Maltu i Balearska ostrva.

Ratnička oprema u grobovima Vandala (foto: Voivodeship Office for the Protection of Monuments in Kielce)

Vandalske snage predvođene Gejzerikom, kraljem Vandala i Alana su 455. godien, opljačkale su Rim na dve nedelje, što je izazvalo opsežno uništenje grada i konačni kolaps Rimskog carstva.

Ratnički grobovi Vandala

Arheolozi su takođe pronašli grobne nalaze povezane sa ratnicima visokog statusa. To uključuje mačeve, elemente štita, umbo, gvozdene vrhove kopalja i fragmente posuda.

Tragovi gorenja vidljivi su na svim metalnim predmetima. To ukazuje da su tela pokojnika, zajedno sa svim oružjem, spaljena na lomači u pogrebnom ritualu, pre nego što su stavljena u grobove“, dr Marek. Florek iz Kancelarije za zaštitu spomenika u Sandomežu rekao je za PAP.

Oba mača su pronađena savijena, što je praksa koja se obično povezuje sa pševorskom kulturom i za koju se veruje da obezbeđuje da pokojnik može da nosi oružje u zagrobni život. Međutim, arheolozi navode da bi uništavanje oružja moglo odvratiti pljačkaše grobova čineći ih beskorisnim.

Savijeni mač, vrh koplja i umbo (foto: Voivodeship Office for the Protection of Monuments in Kielce)

Savijanje oružja, a samim tim i ubijanje, značilo je da je pokojnik mogao da ga, prema verovanjima, ponese sa sobom u zagrobni život, kako bi mu tamo služili, kao što su to činili na zemlji. Drugi razlog za takav postupak je bio strah da će oružje biti ukradeno i da ga drugi ne koriste savijeni mačevi je tako postao praktično beskorisan“, objasnio je arheolog.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »