Arheolozi pronašli nekropolu Gota sa bogatim nalazima
Poljski arheolozi otkrili su 1600 godina staru nekropolu Gota. Goti su germansko pleme sa izuzetnim talentom za proizvodnju nakita, a koji je bio jednako kvalitetan kao rimski.
Prema saopštenju parka Vda koji se bavi istraživanjem nekropole, nekropolu je prvi identifikovao Olaf Popkivic, arheolog i kreator sadržaja na Jutjub kanalu. On je tokom rekognosciranja naišao na nakit (dve srebrne ogrlice, dve srebrne fibule i perle sa ogrlice) i odmah obavestio arheologe iz Vda parka. Arheološki lokalitet se nalazi u zaštićenom pejzažnom parku Vda u severnoj Poljskoj.
Nekropola Gota sa bogatim nalazima
Arheološka istraživanja su sprovedena na površini od 250 kvadratnih metara u pejzažnom parku Vda. Arheolozi su pronašli 50 grobova koji potiču iz 4. veka. U tom periodu su ovu oblast naseljavali Goti.
„Za tri nedelje uspeli smo da istražimo preko 250 kvadratnih metara groblja i otkrijemo 50 gotskih grobova“, napisali su predstavnici parka u objavi na Fejsbuku. Uz pokojnike su priloženi bogati grobni prilozi i nalazi, poput grnčarskih posuda, fibula ili broševa, ćilibarskih perli i nakit ukrašen motivima zmija.
Na novom lokalitetu u Poljskoj pronađeni su i skeletni ostaci u iskopanim jamama i kremirani ljudski ostaci u urnama. Što znači da je praktikovano biritualno sahranjivanje pokojnika.
Goti koji su živeli na teritoriji današnje Poljske tokom rimskog doba bili su talentovani zlatari i kovači.
Ko su bili Goti?
Goti su bili germansko pleme koje je migriralo iz Skandinavije, a onda su se naselili širom Evrope u 1. veku. Ovi „varvari“, kako su ih Rimljani zvali, su slavno opljačkali Rim 410. godine i kasnije se podelili na dva kraljevstva. Podelili su se na Vizigote, koji su cvetali u Iberiji i jugozapadnoj Galiji (današnja Francuska) i Ostrogote, koji su dominirali u Italiji. Naime, ova kraljevstva su bila relativno kratkog veka. Poslednji Goti su pali u ruke Mavra 711. godine u bici kod Gvadalete.
Teritoriju današnje severne Poljske naseljavali su Goti između 1. i 5. veka. Više od 2000 sahrana je ranije otkriveno, a to je omogućilo arheolozima da nauče puno o njima. Kultura Gota se prostirala od južne obale Baltičkog mora do današnje zapadne Ukrajine.
- Jedinstveni nalaz pronađen na tvrđavi Hisar u Prokuplju – germansko koplje
- Šlemovi tipa Baldenhajm-ratnička oprema varvarskog porekla?
“Proizvodi od plemenitih metala i legura koje su pre 2.000 godina na prostorima današnje Poljske pravili Goti bili su odličnog kvaliteta i nisu se razlikovali od sličnih proizvoda iz Rimskog carstva”, piše na SIP.
„Dakle, imamo više dokaza da nazivanje naroda koji žive izvan Carstva “varvarskim” ili manje naprednim nije opravdano”.