Fosilni tragovi – susret dve ljudske vrste zabeležen u Keniji
Pre oko 1,5 miliona godina na istom mestu, u roku od nekoliko sati, dve različite vrste u ljudskoj evoluciji ostavile su otiske stopala.
Na blatanjavoj obali jezera Turkana u severnoj Keniji, Paranthropous bosei i Homo erectus su za sobom ostavili otiske stopala u razmaku od nekoliko sati. Ovaj događaj se zbio pre oko 1,5 miliona godina. Ostali su sačuvani i otisci stopala tadašnjih životinja.
Ovi tragovi su se pretvorili u fosile na lokaciji zvanoj Kobi Fora, pružajući prvi dokaz da su ove dve vrste – Paranthropus boisei i Homo erectus, delile isti pejzaž. I da su im se putevi ukrštali.
Naučna studija o ovom otkriću objavljena je u časopisu Science.
Paranthropus boisei, koji je udaljeniji od modernih ljudi od njih dvoje, živeo je pre oko 2,3 do 1,2 miliona godina. Imao je visinu od 137 cm. Njegova lobanja je bila velika i robusnija sa velikim mišićima za žvakanje, slično gorili. Imao je i masivne kutnjake. Stopala su mu bila slična majmunima, uključujući i veliki prst.
Homo erectus je rani član naše evolucione linije sa proporcijama tela poput Homo sapiensa. Živeo je pre oko 1,89 miliona do 110.000 godina. Njegova visina kretala se od 145 do 185 cm. Imali su naglašene nadočne lukove i veći mozak od Paranthropus boisei-a.
Izumrla ljudska vrsta delila okruženje sa drugim ljudskim rođacima
Ovo otkriće postavlja intrigantna pitanja o odnosu između dve vrste i bilo kakvoj konkurenciji za resurse.
Ujedno predstavlja ogroman korak napred u našem razumevanju ljudske evolucije, jer ukazuje da je prva zaista ljudska vrsta delila svoje okruženje sa jednim od naših primitivnijih rođaka.
Ono što je još zapanjujuće je da se dokazi ne sastoje od kostiju ili kamenih alatki, već dolaze u obliku neverovatno dobro očuvanog skupa otisaka stopala sa obale jezera Turkana u Keniji.
Fosilni tragovi izumrli ljudskih rođaka su napravljeni u razmaku od nekoliko sati. Možda, tada, ove dve vrste nisu komunicirale međusobno, ali su mogle lako da stupe u interakciju.
„Na tragovima koje pripisujemo Homo erectusu vidimo otiske stopala koji mnogo liče na naše“, rekao je Neil Rouč, jedan od autora studije. „Izgledaju kao da imaju ukočena stopala, i dok gaze, prvo koriste petu, a zatim se nekako odgurnu na prste.“
Drugačiji stil hodanja kod Homo erectus-a i Paranthropous boisei-a
Paleoantropolozi smatraju da je upravo ovaj stil hodanja omogućio H. erectusu da putuje na veće udaljenosti od bilo kog od njegovih prethodnika. Homo erectus je prvi hominin koji je napustio Afriku i proširio se na ostatak sveta.
Opisujući otiske P. boisei, Roach je rekao: „Vidimo stazu koja je mnogo ravnija, tako da malo liči na sredini između šimpanze i ljudskog stopala, ali se ne odguruju prstima u na isti način.”
- Pre 3,6 miliona godina Australopitekus je ostavio fosilne tragove stopala
- Najranije prisustvo praistorijskog čoveka na teritoriji Srbije
„Ovo nam govori da postoji više oblika dvonožnog hodanja koji postoje u isto vreme, i da je za neke vrste važna efikasnost koja može proizaći iz odgurivanja prstiju, dok se za druge čini da to nije toliko važno.”