Korintski šlem iz Maratonske bitke sa lobanjom ratnika unutra
Korintski šlem sa lobanjom ratnika unutra pronađen je pre oko 200 godina i potiče iz čuvene Maratonske bitke.
Ovaj izvanredan nalaz pronađen je 1830-tih godina od strane antikvara Džordža Nudžent-Grenvila. On je bio britanski komesar za Jonska ostrva i sprovodio je amaterska arheološka iskopavanja u Grčkoj. Jedno od iskopavanja sprovedeno je na ravnicama gde se dogodila Maratonska bitka između Persijanaca i Grka 490. godine pre naše ere. Upravo na tom mestu je otkriven korinstki šlem.
Danas se korintski šlem sa lobanjom vojnika nalazi u Kraljevskom muzeju Ontarija. Nalaz je otkupljen 1926. godine.
- Otkriven korintski šlem u grobu ratnika u Rusiji
- Ilirski šlemovi u Muzeju Hercegovine u Trebinju
- Pronađen još jedan grčko-ilirski šlem na Pelješcu
Korintski tip šlema je jedan od najprepoznatljivijih tipova šlemova, romantično povezan sa velikim herojima antičke Grčke. Iako su sami stari Grci brzo prešli na tipove kaciga sa boljom vidljivošću, oni su i dalje prikazivali svoje heroje u ovim šlemovima.
Kome su pripadali šlem i lobanja?
Da li je lobanja pripadala grčkom ili persijskom ratniku, to se ne može utvrditi.
„Pošto je bitka na Maratonu za Grke bila pobeda, oni ne bi ostavili nijedan deo tela ili bilo kakvu korisnu ratničku opremu na terenu. Čini se da je jedino oštećenje šlema od njegove starosti. Tako da je moguće zamisliti da je isto tako mala verovatnoća da će šlem biti izgubljen koliko i glava koja ga je možda nosila, a mi sigurno imamo šlem“, napisali su istraživači na sajtu Muzeja.
Takođe, oni ističu da nije nemoguće otkriti šlem sa glavom ratnika, jer se takve stvari nalaze na ratištima. Ali obično ne na pobedničkim.
U Nudžentooj biografiji nema dovoljno korisnih podataka. Takođe, od kada je predmet završio u muzej i od otkrića šlema prošlo je 100 godina. Samim tim informacije su se izgubile. Njegovu kuću i sadržaj u njoj nisu nasledila njegova deca, što je dodatno otežalo istraživanje.
„Ne možemo biti sigurni da li je lobanja pripadala vlasniku šlema, ali zaista ne možemo ni to da odbacimo. Analiza drevne DNK i C14 mogle bi nam reći ko je to bio i odakle, ali to trenutno nije planirano.“
Šlem je napravljen od bronze i njegova težina iznosti, 1,1192 grama, iako mu nedostaje jedan manji deo, ovo je njegova približna težina.