Laser otkrio skrivene detalje na 1.200 godina starim tetovažama
Naučnici otkrili izvanredne detalje na 1.200 godina starim tetovažama na telima mumija iz Perua.
Poznato je da tetovaže blede i postaju slabo vidljive nakon određenog perioda kod živih ljudi. Isto je tako i kod mumija. Zato je fascinantno kada istraživači mogu da otkriju kako su tetovaže na mumijama izgledale pre više vekova ili hiljada godina i kako su izrađene.
Vekovima nakon, što su ova umetnička dela izbledela, naučnici uz pomoć modernih tehnika otkrivaju izuzetnu veštinu i složenost sa kojom su tetovaže nastale.
Analizirano je oko 100 mumija iz kulture Čankaiji (duž obale današnjeg Perua) na kojima se i dalje uočavaju tetovaže, ali ne izgledaju kao nekada kada su prvi put nastale.
- Tetovaže na egipatskim mumijama imale su zaštitnu ulogu tokom porođaja
- Najstarije igle za tetoviranje pronađene u Tenesiju
Većina dizajna sadrži geometrijske uzorke, koji često uključuju trouglaste oblike, iako mala količina tetovaža prikazuje druge oblike, uključujući životinje.
Tetovaže su nastale uz pomoć igli od kaktusa ili igli od kostiju životinja koje su sadržale mastilo koje je utisnuto u kožu čoveka.
Uz pomoć laserske stimulisane fluroscentne tehnologije otkrivene su tetovaže čije je mastilo naneto sa naneto sa neverovatnim nivoom preciznosti.
Tetovaže sa finim linijama imale su detalje uske od 0,1 do 0,2 milimetra – čak i preciznije od današnjih metoda tetoviranja. Njihov nivo detalja bi zahtevao više veštine, vremena i strpljenja za izradu u poređenju sa drugim poznatim Čankaji tetovažama, što navodi da su bile relativno značajnije.
Tetovaže nisu bile namenjene za svakog
Istraživači napominju da je samo mali broj pojedinaca iz ovog društva bio ukrašen tako detaljnim tetovažama.
One su verovatno povezane sa pojedinicima višeg društvenog statusa ili su možda stvorene kao deo posebne ceremonije ili rituala.
Pored svojih tetovaža, Čankaji su poznati po tekstilu i grnčariji, koji su transportovani širom okolnog regiona kroz široke trgovinske mreže. Zanimljivo je da ovi predmeti imaju veoma slične geometrijske dizajne kao i tetovaže.
Studija je objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.