Mikenci nosili nakit od ćilibara da istaknu svoj elitni društveni status
Tokom mikenskog perioda, pre više od 3.000 godina Mikenci su nosili nakit od ćilibara i tako isticali svoj elitni status.
Ćilibar je zlato sa severa i mogli su samo bogati da ga poseduju.
Nova studija je otkrila da su najraniji Grci nosili ćilibar kako bi simbolizovali njihovu povezanost sa Suncem i simbolizovali njihov elitni društveni status.
Ćilibar ili jantar je fosilizovana smola koja se u prošlosti, kao i danas, koristila se za izradu nakita. Bio je lep i egzotičan poklon, koji je u grobove pratio samo najbogatije.
Ovaj nalaz ukazuje na sofisticiranu trgovačku mrežu koja je povezivala Mikence sa drugim evropskim aristokratama i dalekim mestima, piše PAP.
Istraživanja otkrivaju da većina predmeta od ćilibara otkrivenih u mikenskim grobnicama potiče iz baltičkog područja. Odnosno, iz okoline Gdanjskog zaliva, istaknutog centra za trgovinu ćilibarom u praistoriji, antici i u modernom dobu.
Prema arheolozima, ćilibar je bio marker elitne pozicije u mikenskom društvu, koje je cvetalo od otprilike 1750. do 1050. godine pre nove ere, tokom završne faze bronzanog doba.
Mikenski ćilibar je otkriven samo u najbogatijim grobovima, uglavnom korišćen za ogrlice i ukrase koje su nosili i muškarci i žene.
Elite iz bronzanog doba održavale su široke mreže širom Evrope, često olakšane brakovima koji su povezivali različite regione. Ove mreže su takođe služile kao kanali za ćilibar, koji je pretežno kružio među elitnim klasama.