Naučnici otkrili novu ljudsku vrstu – Homo juluensis?
Naučnici tvrde da je izumrla grupa ljudi, koja je živela u severnoj Kini, pre 200.000 godina zapravo posebna ljudska vrsta koju su nazvali Homo juluensis.
Potencijalnu novu ljudsku vrstu otkrio je naučnik sa Univerziteta na Havajima, profesor Kristofer Bae.
Profesor već 30 godina proučava fosilne ostatke ljudskih predaka širom Azije. Njegovo nedavno istraživanje u saradnji sa Vu Ksiujiea objavljeno je u časopisu Nature Communications. Istraživanje pomaže da se razjasni deo konfuzije u vezi sa različitim tipovima drevnih vrsta nalik ljudima koje su postojale u regionu tokom kasnog srednjeg i ranog kasnog pleistocena, pre otprilike 300.000 do 50.000 godina.
U sadašnjoj severnoj Kini između 200.000 i 160.000 godina živela je grupa hominina, veštih i organizovanih lovaca. Ovi hominini su ovladali primitivnim oruđem i oružjem sličnim kopljima kojima su ubijali divlje konje.
Ne samo da su jeli meso, koštanu srž i hrskavicu, već su čak pravili odeću od životinjskih koža koja bi im pomogla da prežive oštre zime. Ova izumrla ljudska vrsta je imala karakterističnu fizičku osobinu, a to je relativno veliku i široku glavu sa velikim zubima.
Homo juluensis se razlikuje od svojih savremenika Homo sapiensa i neandertalca
„To je veoma značajna razlika između modernog Homo sapiensa, neandertalca i ove nove predložene vrste“, rekao je Kristofer Bae, profesor antropologije. Izumrlu ljudsku vrstu je profesor sa koautorom nazvao Homo juluensis. Ju lu na kineskom znači ogromna glava.
„Kada razmišljate o Homo juluensisu, gledate na prilično robusnu populaciju hominina“, rekao je Bae.
Međutim, Bae je upozorio da veća lobanja ne znači nužno višu inteligenciju. Prosečan kapacitet lobanje modernog odraslog Homo sapiensa je oko 1.350 kubnih centimetara. Dok su neandertalci, koji su postojali do pre oko 40.000 godina, imali kapacitet lobanje od oko 1.450 kubnih centimetara. Homo juluensis je imao kapacite lobanje između 1.700 i 1.800 kubnih centimetara.
Fizičke karatkteristike Homo juluensisa podsećaju na Denisovce
Ali zubi Homo juluensis su ti koji su posebno fascinirali autore. Oni veruju da zubi imaju sličnosti sa zubima druge grupe arhaičnih ljudi – zagonetnih Denisovaca. Denisovci su otkrivenih u Sibiru 2008. godine. Njihova populacija je poznata prvenstveno na osnovu drevne DNK i nekoliko fosilnih ostataka pronađenih u Sibiru, Tibetu i Laosu.
- Da li je Denisovac isto što i Homo longi?
- Da li je otkrivena nova ljudska vrsta Homo longi „čovek zmaj”?
- Nova ljudska vrsta je otkrivena, ali je trenutno bez imena
Ovi naučnici predlažu da se Denisovci dodele novoj vrsti, Homo juluensisu. Jasno je da je potrebno više istraživanja da bi se testirao ovaj odnos, koji se prvenstveno zasniva na sličnostima između fosila vilice i zuba sa ovih različitih lokacija.
Ovaj rad je važan jer pomaže naučnicima, pa čak i laicima, da bolje razumeju složenu priču o ljudskoj evoluciji u Aziji, popunjavajući neke od praznina u razumevanju naših drevnih rođaka.