Otkriven nov fosil Hobita starosti 700.000 godina

Otkriven nov fosil Hobita starosti 700.000 godina
Fragmentovana fosilna kost Homo floresiensisa (foto: Y. Kaifu)

Arheolozi su otkrili fosil u Indoneziji koji je pripadao izumrloj ljudskoj vrsti, malog telesnog rasta, pre 700.000 godina. Reč je o ljudskoj vrsti Homo floresiensis, poznatoj po nadimku Hobit.

Nadlaktna kost ili humerus koja je pronađena na otvorenom paleolitskom nalazištu u Indoneziji, pripadala je odrasloj jedinki hominina. Nalazište je poznato kao Mata Menge.

Novo otkriće baca svetlo na evoluciju Homo floresiensis, takozvanih „Hobita“ sa Floresa. Fosilne ostatke je 2003. godine u pećini Liang Bua otkrio tim koji je predvodio novozelandski arheolog profesor Majk Morvud (1950-2013). Pogledajte kako je izgledao Hobit, izumrla ljudska vrsta patuljastog rasta

Izuzetno mali Homo floresiensis

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Communications. U njime naučnici izveštavaju o otkriću izuzetno retkih ranih ljudskih fosila sa indonežanskog ostrva Flores, uključujući zapanjujuće malu kost ruke.

Autori studije su rekli da njihova otkrića podržavaju postojeću teoriju da su Hobiti odavno evoluirali u svoju malu veličinu i da su najverovatnije patuljasta verzija Homo erectusa. Homo erectus je prva ljudska vrsta koja je napustila Afriku pre 1.9 miliona godina.  Ostaci H. erectusa pronađeni su na indonežanskom ostrvu Java i drugde u Aziji i Africi.

Iskoavanja nalazišta Mata Menge (foto: Gerrit van den Bergh)

Na osnovu procenjene dužine kosti, tim je izračunao da je visina ovog hominina bila 100 centimetara. Zubi pronađeni na istom mestu, iako su manji po veličini, imali su „visok stepen sličnosti“ sa zubima Homo erectusa otkrivenim na Javi.

Digitalna mikroskopija strukture kosti pokazala je da humerus pripada odrasloj osobi, a ne detetu. Kompletan humerus bi bio dugačak 21,1 do 22 centimetra, što je najmanji fosil ljudske kosti, odnosno udova ikada pronađen.

Sloj sedimenta koji sadrži fosile datiran je sa prethodnim istraživanjima pre oko 700.000 godina.

Homo floresiensis sa ostrva Flores

Inače, ovaj rani Hobit bio je 6 centimetara niži od originalnog primerka Homo floresiensis iz pećine Liang Bua koji je datovan pre oko 60.000 godina. Pećina je 75 km udaljena od nalazišta Mata Menge i ona je drugo nalazište koje sadrži fosilne ostatke Hobita.

Razlika u veličini između njih dvoje mogla bi ukazivati na prirodne varijacije, kao što se vidi u modernim ljudskim populacijama, napominju autori. Sve u svemu, istraživanje je pokazalo da je mala veličina izumrle ljudske vrste, hobita, ostala izuzetno konstantna tokom dugog perioda.

Poređenje veličine nadlaktne kosti sa Mata Menge nalazišta sa onom pronađenom u Liang Bua (foto: Y. Kaifu)

Na paleolitskom nalazištu Mata Menge pronađeno je 10 fosilnih ostataka, od najmanje 4 osobe (uključujući dva deteta). Svi su anatomski veoma slični Liang Bua Homo floresiensisu i sada se mogu smatrati starijom varijantom ovog hominina. Iako je ovaj raniji oblik Homo floresiensisa bio direktni predak ovima u pećini, on je imao primitivnije zube od svojih potomaka.

Istraživači veruju da je Homo erectus postao izolovan na ostrvu pre oko milion godina i doživeo dramatično smanjenje veličine tela tokom perioda od oko 300.000 godina. Takvo smanjenje veličine dešava se drugim životinjama na udaljenim ostrvima kao odgovor na ograničene resurse.

Međutim, nisu se svi naučnici složili sa tumačenjem studije da je H. erectus bio predak Homo floresiensisu. Odnosno, da hobit predstavlja patuljastu verziju H. erectusa.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »