Otkriven relikvijar sa prikazom Mojsija kako prima 10 Božijih zapovesti

Otkriven relikvijar sa prikazom Mojsija kako prima 10 Božijih zapovesti
Relikvijar sa prikazom Mojsija kako prima 10 Božijih zapovesti (foto: University of Innsbruck)

Arheolozi su u Austriji otkrili 1.500 godina staru relikviju za koju veruju da prikazuje Mojsija kako prima deset Božijih zapovesti.

Pre dve godine arheolozi su došli do senzacionalnog otkrića. Tim je predvodio Gerald Grabher. Istraživali su crkvu na brhu Burgbihla, u opštini Iršen, na jugu Austrije.

Pronašli su hrišćanski relikvijar koji je još uvek bio sakriven u crkvi, u prostor bočne kapele. U njemu se nalazila bogato ukrašena drevna kutija (oko 25 cm) za relikvijar od slonovače. Kutija od slonovače, odnosno relikvijar je bogato ukrašena hrišćanskim motivima, piše u saopštenju za javnost.

Znamo za oko 40 kutija od slonovače ove vrste širom sveta i, koliko ja znam, poslednji put je jedna od ovih pronađena tokom iskopavanja pre oko 100 godina. One koje postoje ili su sačuvane u riznicama katedrale ili su izložene u muzeje“, objašnjava Gerald Grabher.

Relikvijar od slonovače star 1.500 godina (foto: University of Innsbruck)

Jedan od motiva prikazuje čoveka koji okreće glavu sa rukom koja se diže sa neba iznad njega. Takođe se čini da stavlja nešto između ruku te osobe, zajedno sa prikazima biblijskih ličnosti.

Ovo je tipičan prikaz predaje zakona Mojsiju na gori Sinaj, početak zaveta između Boga i čoveka iz Starog zaveta“, kaže Džerald Graber.

Mojise prima 10 Božijih zapovesti (foto: University of Innsbruck)

Zatim slede prikazi biblijskih ličnosti. Na kraju možete videti čoveka u kočiji u koju su upregnuta dva konja, a i ovde ruka koja izlazi iz oblaka vuče ovu figuru u nebo.

Pretpostavljamo da je ovo prikaz vaznesenja Hristovog, ispunjenja zaveta sa Bogom. Prikaz scena iz Starog zaveta i njihova povezanost sa scenama iz Novog zaveta tipičan je za kasnu antiku. Samim tim se uklapa u naš pronalazak, prikaz Vaznesenja Hristovog sa takozvanom biga  (lat.)– kočija sa dva konja, veoma je posebna i ranije nepoznata.”

Hrist na biga-u (foto: University of Innsbruck)

Arheolozi će istražiti poreklo slonovače, metalnih komponenti i drvenih delova koji su takođe otkriveni u drevnoj kutiji.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »