Otvaranje izložbe „Jedna slika tamne strane rimske istorije Skupi – masovna grobnica“ u Narodnom muzeju
Gostujuća izložba „Jedna slika tamne strane rimske istorije Skupi – masovna grobnica“ biće predstavljena javnosti u Narodnom muzeju.
U Maloj galeriji Narodnog muzeja Srbije 4. jula sa početkom u 18 časova biće otvorena izložba „Jedna slika tamne strane rimske istorije Skupi – masovna grobnica“. Reč je o jednom izuzetnom i neverovatnom otkriću arheologa iz Makedonije.
U Narodnom muzeju Srbije posetioci će moći da vide multimedijalni prikaz masovne grobnice otkrivene na jugoistočnoj nekropoli Skupi. Skupi je bio najveći rimski grad u Republici Severnoj Makedoniji. Takođe, jedini sa statusom kolonije, a istovremeno i jedan od najvećih rimskih gradova na Balkanu.
Istraživanje grobnice sa masovnom sahranom i realizacija izložbe rezultat je sveobuhvatnog rada multidisciplinarnog tima iz Muzeja grada Skoplja, Arheološkog muzeja Makedonije i Instituta za sudsku medicinu, kriminologiju i medicinsku stomatologiju. Zbog paralelne primene arheologije, fizičke i forenzičke antropologije, nevedeno istraživanje predstavlja pionirski poduhvat na našim prostorima.
Ukratko o masovnoj grobnici iz rimskog perioda
Naime, reč je o mračnom otkriću, odnosno masovnoj grobnici sa oko dvesta sahranjenih pokojnika. Oni su stradali u sukobu koji se dogodio toko 3. ili početkom 4. veka. Pokojnici su bili gusto zbijeni, odnosno pohranjeni u rovu nepravilnog oblika.
Rezultati antropoloških i forenzičko-antropoloških analiza su pokazali da se radi o muškarcima (16-60 godina) koji su nasilno bili usmrćeni. Značajan broj osoba je nastradao odrubljivanjem glave.
Uočene povrede uglavnom su se nalazile na lobanjama, prvim vratim pršljenovima i na donjim vilicama. Teške fizičke aktivnosti ogledale su se u vidu „marš fraktura“ na prstima stopala, Šmorlovih defekta na telima kičmenih pršljenova ili skolioze na pršljenovima (kriva kičma.) Brojnost traumatskih povreda ukazuje na nasilje, a pojava preloma stopala javlja se od napornog vežbanja i dugog marširanja. Dok je kriva kičma rezultat nošenja teškog tereta.
Ovaj događaj se nigde ne spominje u istorijskim izvorima, što ga čini jedinstvenim i ujedno otvara brojna pitanja.
Izložba će biti otvorena za posetioce do 11. avgusta.
Povezano: Prikaz izložbe “JEDNA SLIKA TAMNE STRANE RIMSKE ISTORIJE-Skupi:grobnica sa masovnim sahranjivanjem”