Predavanje “Srednjovekovno Brskovo u svetlu arheoloških istraživanja”
Na Filozofskom fakultetu u Beogradu 16. maja biće održano predavanje “Srednjovekovno Brskovo u svetlu arheoloških istraživanja”.
Na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (IV sprat, učionica 410) u četvrtak 16. maja, s početkom u 13 časova biće održano predavanje na temu “Srednjovekovno Brskovo u svetlu arheoloških istraživanja”.
Predavanje će održati mr Miloš Živanović (Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, Cetinje) i rukovodilac istraživanja na srednjovekovnom Brskovu.
Srednjovekovno Brskovo
Brskovo i rudarska proizvodnja bili su izuzetno važni za srednjovekovnu Srbiju. Od posebnog ekonomskog značaja jesu njegova rudna bogatstva.
Prva arheološka istraživanja u Brskovu započeta su 2009. godine, a sa manjim prekidima traju i danas. Značajni podaci o metalurškim ili zanatskim procesima Brskova dobijeni su arheološkim istraživanjem u Doganjicima. U Doganjicima se nalazi srednjovekovna Gradina koja se istražuje poslednjih 10 godina. Utvrđenja i naselje su bili koncentrisani u centru rudonosnog kraja. Pronađena je i nekropola, srebrni novčići, životinjske kosti i fragmenti fresaka i stakala iz dve crkve.
Sredinom 13. veka ovde je otvoren rudnik za čije potrebe su došli i naselili se nemački rudari – Sasi. Rudnik Brskovo je bio poznat u regionu. Imao je male rudarske operacije srebra, kao i kovanicu u kojoj su se proizvodile kovanice zvane „Grossi de Brescova“.
U srednjovekovnom Brskovu se kovao srpski novac. Srebrni dinar je izrađivan po uzoru na mletačku valutu.
Ne zna se tačno kada je tvrđava podignuta, ali se ona spomiinje 1243. i 1254. godine, kada je uspostavljena trgovina sa Kotorom i Dubrovnikom.
Inače, fortifikacije iz ovog perioda nisu poznate u srednjovekovnoj Srbiji. Za sada se jedino Maglič, uz rezervu, datuje u kraj 13. veka.
Na osnovu određenih elemenata tvrđave i analogija sa tvrđavama srednjovekovne Srbije, Miloš Živanović smatra da Gradinu u Brskovu treba datovati u kraj 14. i početak 15. veka. Iako se ne isključuje postojanje ranije građevinske faze.
Saznajte više na predavanju…
Izvori: Filozofski fakultet u Beogradu i Rad Miloša Živanovića
Izvor fotografije: FB