Pronađen je drevni grad u Makedoniji

Pronađen je drevni grad u Makedoniji
Ostaci drevnog grada (foto: Cal Poly Humboldt’s Cultural Resources Facility)

Arheolozi su otkrili ostatke koji bi mogli biti ruševine izgubljene prestonice drevnog kraljevstva Linkestis, donoseći nova saznanja o njegovoj istoriji.

 Godinama su arheolozi verovali da su ruševine na nalazištu Gradište u opštini Bitolj u Severnoj Makedoniji ostaci vojne ispostave izgrađene za odbranu od rimskih napada. Međutim, nedavna iskopavanja, potkrepljena najsavremenijom tehnologijom i otkrićem drevnog novčića, otkrivaju mnogo veću priču, piše u saopštenju. Istraživači sa Makedonskog instituta i muzeja – Bitolja i Cal Poly Humboldt otkrivaju drevni grad koji je prethodio Rimskom carstvu vekovima, a možda čak i milenijumima.

Otkrivaju se tajne na Gradištu

U blizini sela Crnobuki, ovo nalazište – poznato kao arheološko nalazište Gradište – otvara prozor u istoriju makedonske civilizacije pre Aleksandra Velikog”, objašnjava Engin Nasuh, kustos-savetnik i arheolog u Nacionalnom institutu i muzeju – Bitolj. Prvi put pomenut u literaturi 1966. godine, Nasuh kaže da je lokacija ostala misterija decenijama, sve do sada. Arheološka iskopavanja u proteklih nekoliko godina počela su da otkrivaju nove uvide u veličinu, obim i uticaj lokaliteta.

Godine 2023., moderne tehnologije, uključujući radar koji prodire u zemlju i LIDAR sa najsavremenijim dronovima, nabavljenim uz finansiranje dekanata Koledža umetnosti, humanističkih i društvenih nauka Cal Poly Humboldt, otkrile su nekada uspešan grad. Akropolj se prostire na najmanje 7 hektara. Značajne strukture do danas predstavljaju moguće pozorište u makedonskom stilu i tekstilnu radionicu.

Grad pre rimskog carstva

Prvobitno, istraživači su verovali da je grad sagrađen za vreme vladavine kralja Filipa V (221-179. g. p.n.e.). Međutim, njegovo poreklo je potisnuto unatrag nakon otkrića novčića, iskovanog između 325-323. g. pre nove ere, tokom života Aleksandra Velikog. Otkriće kamenih sekira i fragmenata keramičkih posuda sugeriše da je ovo područje bilo naseljeno još u bronzanom dobu (3300–1200. g. p.n.e.). Prema arheolozima, ovo otkriće baca novo svetlo na prošlost Severne Makedonije kada je drevna makedonska država bila jedna od prvih modernih država u Evropi.

To je civilizacija koja je odigrala veliku ulogu u današnjem razumevanju sveta i želji za povezivanjem različitih civilizacija i kultura”, objašnjava Nasuh. Arheolozi su do sada otkopali kamene sekire, novčiće, glinenu kartu za pozorište, grnčariju, komade igre i tekstilni alat. Prema Nasuhu, datiranje nekih od ovih artefakata, uključujući ugalj i kost, datira između 360. pre nove ere i 670. godine nove ere. Ova otkrića pružaju opipljive dokaze o napredovanju grada pre uspona Rima.

Ispod zemlje krije se grad (foto: Cal Poly Humboldt’s Cultural Resources Facility)

Ovo otkriće je značajno. Ono naglašava složene mreže i strukture moći drevne Makedonije, posebno imajući u vidu lokaciju grada duž trgovačkih puteva do Konstantinopolja. Moguće je čak i da su istorijske ličnosti poput Oktavijana i Agripe prošle kroz područje na putu da se suprostave Kleopatri i Marku Antoniju u Bitki kod Akcijuma”, rekao je Nik Angelof, profesor antropologije Cal Poly Humboldt i arheolog.

Prema profesoru Angelofu, grad bi mogao biti Lincus, izgubljena prestonica Kraljevine Linkestis, autonomnog kraljevstva u Gornjoj Makedoniji koje se odupiralo vladavini Argeada sve do osvajanja Filipa II 358. g. p.n.e. Takođe, u Lincusu je rođena Euridika, kraljica i žena kralja Aminte III Makedonskog (i baka Aleksandra Velikog).

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »