Pronađen tajni podzemni prolaz u Istanbulu star 1.500 godina koji je preživeo brojne zemljotrese
Tokom iskopavanja u ruševinama crkve Svetog Polievkta u Istanbulu otkriven je 1.500 godina star podzemni prolaz. Ovo je dobar primer gradnje za moderne konstrukcije koje nisu izdržale nedavne zemljotrese u Turskoj.
Pre podizanja nove Aja Sofije od strane cara Justinijana 537. godine, crkva Svetog Polievkta bila je najveći hram u Carigradu.
Isklesani mermerni blokovi i reljefi u podzemnom prolazu, koji sadrži mozaike i kamene intarzije, impresionirali su istraživače, piše Arkeonews.
Mahir Polat, zamenik generalnog sekretara Metropolitanske opštine Istanbula, izjavio je da je ova struktura odličan primer gradske arhitekture koja je izdržala test vremena i gnev zemljotresa.
„Koji je jedan od najvažnijih aspekata ovog otkrića 1.500 godina starog odlomka? Desetine potresa je prošlo u ovih 1.500 godina u Istanbulu, koji se trenutno bori sa rizikom od zemljotresa. Ova struktura je uspela da preživi sve ove zemljotrese. Turska bi trebalo da otkrije tajnu i nauči nešto o tome“, objasnio je Polat.
- Zemljotres oštetio zamak Gaziantepe u Turskoj
- Arheolozi su u Turskoj otkrili ogroman podzemni grad koji je poslužio kao utočište hrišćanima pre 2.000 godina
Polat je istakao da je glavna struktura Svetog Polievkta uništena, ali da je njegova infrastruktura ostala netaknuta. „Ovde je i sećanje na zemljotres grada. Ako želite da vidite sećanje na zemljotres u Istanbulu, ono što se dogodilo u okrugu Fatih je dobar primer“, dodao je on.
Podsetivši da su građevinski inženjeri i naučni konsultanti specijalizovani za zemljotrese takođe pomagali u opštinskim radovima na iskopavanju. Polat je naveo da će stručnjaci podeliti i izveštaj koji dokumentuje zemljotrese na ovom području u prošlosti.
„Malter sa mešavinom poznat je kao Horasan malter iz tog perioda. Znamo da je to važno u smislu tehnologije tog perioda. U laboratoriji smo ispitali i površinske uzorke strukture, kao što su kamen, gips, eventualno gips, da bismo utvrdili njihov sastav i arheometriju“, dodao je Polat.
Tokom iskopavanja u okolini, timovi su, osim rimske statue, pronašli i 681 bronzani novčić, pečatnu ciglu, komade mermera, keramičke posude, uljane lampe, staklo i metalne artefakte.