Pronađena sahrana žene u žutom svilenom ogrtaču u Mongoliji

Pronađena sahrana žene u žutom svilenom ogrtaču u Mongoliji
Mesto otkrića sahrane elitne žene (foto: Amartuvshin Chunag et al. 2024)

Arheolozi su otkrili elitnu sahranu žene u žutom svilenom ogrtaču sa vrednim predmetima unutar zidova kružne tvrđave.

Sahrana žene iz perioda pre Mongolskog carstva otkrivena je u Mongoliji

Ovo arheološko otkriće, deo mongolsko-izraelsko-američkog arheološkog projekta. Otkriveno je 25 grobova iz 12-13. veka. Jedan se posebno izdavaja zbog bogatstva nalaza.

Studija je objavljena u časopisu Archaeological Research in Asia.

Grobnica je otkrivena tokom sistematskog iskopavanja 2018. godine, na mestu poznatom kao Klaster 27. To je kružna struktura za koju se veruje da je bila deo granične tvrđave Kitanskog carstva. Ono što ovaj nalaz čini posebno zanimljivim, jeste da je grobnica izgrađena nakon što je tvrđava napuštena.

Crtež grobnice i sahrane žene (foto: Amartuvshin Chunag et al. 2024)

U grobnici se nalazio drveni kovčeg u kome se nalazio skelet odrasle žene starosti između 40 i 60 godina. Ona je bila obučena u žuti svileni ogrtač, ukrašenim vrednim predmetima. Na glavi je imala pokrivač, koji podseća na tradicionalne srednjovekovne ženske šešire, zvane bogtag malgai.

Preliminarna analiza ljudskih ostataka otkriva da je žena, iako je vodila aktivan život, patila od osteoartritisa i da je izgubila skoro sve zube pre smrti. Što ukazuje na ograničenu ishranu ili poteškoće sa žvakanjem u kasnijim godinama.

Fragmentovana bronzana posuda (foto: Amartuvshin Chunag et al. 2024)

Telo je pronađeno u kovčegu od ariša ili borovine, okrenutoj prema severoistoku i delimično prekrivenom slojem kore drveta, moguće i od ariša ili bora.

Bogato sahranjena žena

Pored tela, arheolozi su otkrili niz predmeta velike vrednosti, koji ukazuju na visok status žene u njihovoj zajednici. Među ovim predmetima nalazili su se ukrašena bronzana posuda, gvozdeni nož, koralne i staklene perle i nekoliko komada zlata i srebra, uključujući narukvicu i zlatne minđuše.

Prisustvo ovih predmeta, posebno zlatnih i srebrnih ornamenata, ukazuje na postojanje komercijalnih i kulturnih veza sa drugim regionima. U koju spada severna Kina i region Mandžurije, koje je u to vreme kontrolisala država Jurčen Jin. Svila je verovatno napravljena u južnoj Kini, a drvo je verovatno uzeto od stabala breze, duda i/ili ariša, koji su udaljeni 150–300 km.

Ostaci pokriva za glavu (foto: Amartuvshin Chunag et al. 2024)

Jedan od najznačajnijih nalaza je mala bronzana posuda, ukrašena geometrijskim figurama i fino urezanim linijama, koja nema jasnu paralelu sa drugim srednjovekovnim predmetima pronađenim u Mongoliji. Što ukazuje da je reč o jedinstvenom predmetu ili tek osnovanoj zanatskoj radionici. Pored toga, pronađeni su i fragmenti drvenog predmeta obloženog kožom i uokvirenog bronzom, čija je funkcija nejasna. Ali koji je mogao biti tobolac ili futrola za luk i strele, tipični predmeti u sahranama muške elite tokom Mongolskog carskog perioda.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »