Slučajno otkriće na ostrvu Rab u Hrvatskoj: otkriveni drveni brodovi iz 14. veka
Hrvatski arheolozi su otkrili drvene brodove iz 14. veka na gradilištu hotela na ostrvu Rab. Brodovi su solidno očuvani zbog toga što su se nalazili u mulju.
Ostaci broda (radni naziv RAB 1) pronađeni su u krajnjem istočnom uglu katastarske parcele predviđene za izgradnju objekta novog hotela.
Deo brodske konstrukcije RAB 1 ulazi u profil iskopa građevinske jame koji je osiguran AB stupovima usled čega je, nažalost, delimično oštećen i nedostupan za istraživanje.
Portal Morski.hr je saznao da se brodske konstrukcije nalaze u peskovito – muljevitom sloju pomešanom s malakološkim ostacima, organskim materijalom i izvornim stenama peščara. U sloju iznad broda pronađena je manja količina novovekovnih keramičkih ulomaka. Najvećim je delom reč o stonom posuđu, a zastupljeni oblici su zdele, zdelice i bokali. Na osnovu različite vrste premaza i prema načinu ukrašavanja vuku poreklo sa područja venecijskih keramičkih radionica.
- Slučajno otkriće kod Tivta: pronađeni ostaci drvenog plovila i rimski novac
- Najstariji poznati i očuvani čamac na svetu star je 10.000 godina
U trenutnoj fazi istraživanja utvrđeno je da čamac nije imao kobilicu, već samo širu centralnu kobilicu. Rebra i rebarni nastavci su međusobno povezani drvenim ekserima, a na severnom kraju čamca sačuvan je temelj jarbola oslonjenog na dva rebra.
Dužina vidljive brodske konstrukcije RAB 1 je oko 6,5 m, a širina 2,2 m, dok se njena prvobitna dužina može okvirno proceniti na oko 8 m.
Radiokarbonska analiza datuje vreme seče drveta za gradnju čamca na početak 14. veka. Što ovaj čamac čini jedinstvenom prilikom za istraživanje kasnosrednjovekovnih plovila na Jadranu.