Sprovode se podvodna arheološka istraživanja na Ohridskom jezeru

Sprovode se podvodna arheološka istraživanja na Ohridskom jezeru
Podvodna arheološka istraživanja naselja iz gvozdenog doba (foto: Arheološki muzej Republike Severne Makedonije)

Arheolozi sprovode nova podvodna istraživanja na lokalitetu Vrbnik u Ohridskom jezeru, u potrazi za tragovima naselja iz gvozdenog doba.

Projekat „Podvodna arheološka i interdisciplinarna istraživanja na lokalitetu Vrbnik“ je nastavak dugogodišnjih podvodnih istraživanja lokaliteta koja se sprovode od 1998. godine, a vodilo ga je arheološko odeljenje Muzeja Makedonije u saradnji sa Narodnim muzejem dr Nikole Nezlobinskog iz Struge i Savezom ronilačkih društava Republike Makedonije, pod vođstvom arheologa Voislava Saneva.

Od 2001. godine istraživanje je sproveo dr Nikola Nezlobinski iz Struge, a u poslednje tri godine Arheološki muzej pod vođstvom gospođe Valentine Todoroske, podvodnog arheologa. U 2021. godini projekat je postao deo projekta EXPLO koji vode Univerzitet u Bernu i prof. Albert Hafner.

Naselje iz gvozdenog doba ispod jezera

Dosadašnja iskopavanja su otkrila izuzetno bogat pokretni arheološki materijal koji se sastoji od keramičkih fragmenata, celih posuda, bikoničnih vretena, kružnih tegova, raznih bronzanih predmeta: narukvica sa preklopljenim krajevima, saltaleona, dvostrukih igli, gvozdenih sečiva, udica za ribolov itd. Iako je većina grnčarije fragmentovana, reč je o oblicima koji su korišćeni dugo vremena, a prema arheološkim nalazima period postojanja ovog naselja je 7. i 6. vek pre nove ere, piše Arheološki muzej.

Gvozdeno sečivo (foto: Arheološki muzej Republike Severne Makedonije)

U okviru ovog projekta, dr Andrej Mačkovski je izvršio dendrohronološke i radiokarbonske analize na 250 uzoraka drvenih klinova pomoću kojih je dobio tačno datiranje lokaliteta. Atheolozi sada već imaju prvi datiran lokalitet iz gvozdenog doba u Makedoniji. Istraživanje je otkrilo veliki broj pokretnog arheološkog materijala, piše u objavi na FB.

Ovogodišnja istraživanja obuhvatila su površinu od 20 x 10 metara, pri čemu su prikupljeni novi podaci o arhitektonskim elementima i tipu građevina u naselju. Rezultati potvrđuju da je Vrbnik jedan od ključnih lokaliteta za razumevanje ranih zajednica na Balkanu i njihove povezanosti sa vodom kao životnim resursom i komunikacionim putem.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »