5.000 godina stari restoran otkriven u Iraku
Arheolozi su u Iraku iskopali ostatke restorana 5.000 godina starosti.
Ovo otkriće pruža uvid u živote svakodnevnih ljudi koji su živeli u neelitnom urbanom kvartu u oko 2700. p.n.e, piše u saopštenju Univerziteta u Pensilvaniji. U ovom delu sveta arheolozi istražuju još od 1930-ih godina.
Nova istraživanja Lagaša u južnom Iraku su donela zanimljiva otkrića. Arheologe je iznenadilo otkriće restorana sa ostacima klupa, frižidera nazvanog “zir” i peći od gline. U posudama u kojima se skladištila hrana, ona se sačuvala nakon 5.000 godina.
„To je javni prostor za ishranu koji datira negde oko 2.700. godine pre nove ere“, rekala je profesorka Holi Pitman.
“To je delimično na otvorenom, delimično u kuhinji.”
Lagaš je bio istaknut kao važan sumerski grad u kasnom 3. milenijumu pne. Bio je jedan od najstarijih gradova na drevnom Bliskom istoku.
- Štand brze hrane ukrašen freskama otkriven u Pompeji
- Arheolozi su otkrili antički frižider u rimskom vojnom logoru Novae u Bugarskoj
„Na više od 450 hektara, Lagaš je bio jedno od najvećih lokaliteta u južnom Iraku tokom 3. milenijuma“, kaže Pitman.
„Lokacija je bila od velikog političkog, ekonomskog i verskog značaja. Takođe, mislimo da je Lagaš bio značajan populacioni centar koji je imao pristup plodnoj zemlji i ljudima posvećenim intenzivnoj zanatskoj proizvodnji. Na taj način je grad mogao biti nešto poput Trentona (slogan: Trenton pravi, svet uzima), glavni grad, ali i važan industrijski.”
Lagaš je postao moćan grad-država u regionu. Kraljevstvo Lagaš je obuhvatalo 17 gradova i najmanje 40 sela.
Ako imate predlog teme, želite da objavimo vest ili želite da pišete za nas javite se putem mejla sveoarheologiji@gmail.com ili redakcija@sveoarheologiji.com