Arheolozi napravili nova otkrića u Sakari
Arheolozi su u Sakari otkrili kamene grobnice i fenomenalne pogrebne maske oko 4.500 godina starosti.
Arheološku misiju u Sakari sproveli su argeolozi Vrhovnog saveta za antikvitete Egipta i Univerziteta Vaseda u Japanu. Istražili su kamenu grobnicu i arhitekturu iz različitih istorijskih perioda.
Pronađena grobnica potiča iz Druge dinastije starog Egipata i datuju se između 2890. i 2686. godine pre nove ere. Grobnica sadrži hodnike i odaje uklesane u stenu. Ova pogrebna arhitektura je tipična za Staro egipatsko kraljevstvo. Pronađeni su ostaci odraslog muškarca sa obojenom pogrebnom maskom i ostaci deteta, piše u izjavi.
Pronađen je i kovčeg iz 18. dinastije (oko 1543-1292. godine p.n.e.) u kome se nalazila posuda od alabastra, što ukazuje na ponovnu upotrebu grobnica u kasnijim vremenima.
- Arheolozi otkrili grobnice na nekropoli u Sakari i radionice za mumifikaciju
- Arheolozi pronašli sahranu deteta sa 142 psa
Među otkrivenim vrednim predmetima spadaju statuete boginje Izide i Bes, šarena pogrebna maska, amajlije u obliku mumije, ušabti sa hijeroglifskim natpisima, amajlija od fajansa i ostrakon sa hijeratskim natpisima, kao i nezaobilazna grnčarija. Ovi predmeti pružaju informacije o drevnim egipatskim verovanjima i pisanju.
Sakara se nalazi oko 20 km južno od Kaira i dom je nekropole Memfisa, prestonice Starog kraljevstva. To je bilo glavno groblje grada od 2700. pre nove ere do 30. godine pre nove ere. U Sakari se i nalazi prva izgrađena i najstarija piramida – Džoserova ili Stepenasta piramida.
Dalja iskopavanja doprineće boljem razumevanju istorije ovog regiona i njegove uloge kao jednog od glavnih centara Starog Egipta.