Otkriven najveći vizantijski vinski kompleks star 1.500 godina
U Javnu, Izraelu je otkriven vizantijski vinski kompleks star 1.500 godina u kome se proizvodilo vino za izvoz. Velika vinarija imala je pet presa, a procenjuje se da je proizvodila više od 500.000 litara vina godišnje za izvoz širom mediteranskog regiona.
Kompleks za proizvodnju vina star 1.500 godina, za koji se u to vreme govorilo da je bio najveći na svetu, otkriven je u Izraelu, kažu izraelski arheolozi.
- Halštatski rudari konzumirali su plavi sir i pivo pre 2.700 godina pokazale su analize drevnog izmeta
- Najstarije poznate slamke za ispijanje piva bile su od zlata i srebra
Pronađene su i peći za pečenje vinskih posuda i amfore za flaširanje i skladištenje tokom procesa odležavanja vina.
„Ovo je bio glavni izvor hranljivih materija i ovo je bilo bezbedno piće jer je voda često bila zagađena bakterijama i patogenima“, objasnio je direktor iskopavanja Džon Seligman.
- Majmuni sahranjeni poput “uspavanih beba”, importovani su u drevni Egipat iz Indije kao kućni ljubimci
- Značaj obrade keramičkih posuda sa arheoloških nalazišta
Objekat je mogao da proizvede čak dva miliona litara vina godišnje, a više od 500.000 litara vina se izvozilo širom Mediterana.
Oni koji rade na arheološkom lokalitetu rekli su da su iznenađeni veličinom vinskog kompleksa (površina kompleksa 1 km2). Plan je da kompleks postane atrakcija za posetioce nakon završetka radova na očuvanju.
Krajnji proizvod bio je poznat kao vino iz Gaze i Aškelona, po lukama preko kojih se izvozilo u Evropu, severnu Afriku i Malu Aziju.
Imao je reputaciju kvaliteta u čitavom mediteranskom regionu, ali u to vreme vino je takođe bilo osnovno za mnoge.