Arheološka istraživanja u pećini Golema Pešt u Severnoj Makedoniji-artefakti stari 85,000 godina
Artefakti od kvarca i fosilnih životinjskih kostiju pronađeni su tokom arheoloških iskopavanja na paleolitiskom lokalitetu u pećini Golema Pešta u blizini sela Zdunje (Severna Makedonija). Materijal je datovan pre 85,000 godina, a pripadao je neandertalcima.
„Među brojnim primercima iz ove sezone, kuriozitet je otkrivena grupa od 4 zuba jelena sa vilicom, kvarcom, fosilnim artefaktima životinja i ostacima uglja“ – kažu arheolozi iz Arheološkog muzeja Makedonije.
Arheolozi kažu da pećina pripada tipu jednostavnih i suvih pećina, a istraživanja su počela pre 11 godina (od 1999. godine). Postoji samo jedna sala dugačka 31 metar, široka 18,5 metara i mali plato. Lokacija pruža dobar pogled na okolinu i (danas) veštačko jezero Kozjak.
- Dubočka pećina kod Kučeva-stanište neandertalaca i modernih ljudi
- Drevni moderni čovek sa teritorije današnje Rumunije je imao čukundedu neandertalca
Iskopavanja su započeta na ulazu pećine sa dve sonde, a pozadi sa još dve sonde. Peta sonda otvorena je prošle godine.
Deo materijala biće analiziran u laboratorijama u Lajpcigu i Njujorku.
Rukovodilac projekta je mr Ljiljana Šalamanov-Korobar, kustos-savetnik za paleolit. U iskopavanjima su takođe učestvovali arheolozi Blagoja Kitanovski, mr Pero Sinadinovski, Sasko Vasilevski, arhitekta Marta Pejoska i Jovan Handziski i Hristo Ezhovski (tehnička lica).