Pronađen arheološki dokaz o raspeću iz rimskog perioda
Arheolozi su pronašli sahranu čoveka iz rimskog perioda koji je bio razapet. Ovo je redak arheološki dokaz o raspeću.
Ovo zanimljivo arheološko otkriće iz rimskog perioda je napravljeno 2017. godine tokom zaštitnih iskopavanja. Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu British Archaeology od strane Saveta za britansku arheologiju. Reč je o izuzetno retkom dokazu koje direktno ukazuje na raspeće mladog muškarca.
Arheolozi su pronašli sahranu čoveka u drvenoj konstrukciji, starosti između 25 i 35 godina, na malom groblju u blizini rimskog naselja Fenstanton.
Kroz muškarčevu desnu petnu kost (calcaneum) prodirao je gvozdeni ekser u horizontalnom položaju, za šta istraživači veruju da je u skladu sa praksom raspeća.
U tom slučaju bi mu stopala bila prikovana za stranice uspravne grede od drveta.
Arheološki dokaz raspeća
Tokom rimskog perioda, raspeće je bio jeziv javni spektakl korišćen za kažnjavanje robova, pirata i državnih neprijatelja. Praksa je prvobitno bila rezervisana za robove da daju primer, ali je kasnije proširena i na građane nižih klasa.
Veoma malo arheoloških primera je dokumentovano širom rimskog sveta, ali najnovije otkriće pruža jedan od prvih slučajeva fizičkih dokaza koji pokazuju da se ta praksa odvijala u današnjoj Velikoj Britaniji.
Ostaci skeleta su radiokarbonski datovani između 130. i 360. godine, a antropološka analiza ukazala je na to da su njegovi gležnjevi možda bili okovani.
Ekser nije konstantovan dok se konzervacija nije obavila van lokaliteta. Korin Duhig, arheolog sa Univerziteta u Kembridžu, koja je ispitivala ljudske ostatke, utvrdila je da je raspeće jedino moguće objašnjenje. Znaci kaznenih povreda i imobilizacije pre i oko vremena smrti navode da je žrtva možda bila rob.
- U Viminacijumu pronađena grobnica ranohrišćanskog sveštenika
- Značajno otkriće nove pogrebne prakse na rimskoj nekropoli
- Grob ratničkog para star 2,500 godina otkriven je u Sibiru
Dejvid Ingam, arheolog koji je vodio iskopavanja, rekao je: „Razmere materijalnih ostataka na tom mestu ukazuju na ranije nepoznato rimsko selo pored puta. Drugi nalazi uključuju neobične dokaze za industrijsku preradu kostiju goveda, možda za kozmetiku i sapun; emajliran broš konja i jahač od legure bakra i drugi predmeti od legure bakra sugerišu da je u blizini možda bio hram ili svetilište; i retka sahrana „bustum“, gde su lomača i ljudski ostaci zajedno sahranjeni na mestu spaljivanja.”