Arheolozi otkrili ćup sa zlatnim novčićima

Arheolozi otkrili ćup sa zlatnim novčićima
Ilustracija (foto: Yoli Schwartz, Courtesy of Israel Antiquities Authority)

Tokom arheoloških iskopavanja u zapadnoj Turskoj arheolozi su otkrili ćup sa zlatnim novčićima.

Tim istraživača na čelu sa arheologom sa Univerziteta u Mičigenu otkrio je ostavu zlatnika, verovatno korišćenih za plaćanje najmanika. Zlatnici su bili zakopani u malom keramičkom loncu u drevnom grčkom gradu Notion u zapadnoj Turskoj. Zlatni novčići datiraju iz 5. veka pre nove ere.

Kovanice su zlatni darici, sa likom strelca koji kleči i nosi dugačku tuniku na aversu. Revers nema sliku, samo pečat. Verovatno su kovani u Sardu, 96 km severoistočno od Notiona.

Persijski zlatni novčić (foto:  Notion Archaeological Project, University of Michigan)

 „Niko nikada ne zakopava ostavu novčića, posebno kovanica od plemenitih metala, bez namere da ih uzme ponovo. Dakle, samo najveća nesreća može objasniti očuvanje takvog blaga”, rekao je prof. Kristofer Rate.

Persijski darik

Darici su kovani od kasnog 6. veka pre nove ere sve do osvajanja Persijskog carstva od strane Aleksandra Velikog 330. godine pre nove ere. Dizajn kovanica je ostao isti sa samo manjim stilskim razlikama.

Prema grčkom istoričaru Ksenofontu, jedan darik je bio ekvivalent plate vojnika za mesec dana.

Arheološka iskopavanja započeta su u Notionu 2022. godine. Arheolozi su okrili zlatne novčiće 2023. godine, a tursko Ministarstvo kulture i turizma je sada dalo dozvolu da otkriće kovanica postane javno.

Najbolje očuvani ostaci drevnog grada datiraju iz helenističkog perioda, između 3. i 1. veka pre nove ere. Istraživanje velike dvorišne kuće u centru grada pokazalo je da je grad verovatno bio naseljen i ranije. Istraživači su pronašli fragmente grnčarije verovatno iz 5. veka pre nove ere, u ranijim zidovima ugrađenim u temelje kuće.

Drevni grad u kome je otkriven ćup sa zlatom (foto:  Notion Archaeological Project)

Istraživači veruju da je jedna od primarnih upotreba darika bila plaćanje najamniika, a moguće je da je ova ostava bila povezana sa vojnim operacijama u oblasti oko Notiona. Vojne operacije pominju drevni istoričari.

Prof. Rate takođe primećuje da većinu darika nisu pronašli arheolozi u naučnim iskopavanjima, već pljačkaši koji „nemaju brige za istoriju“.

Arheološki nalaz bez kontekstua je kao osoba koja pati od amnezije – osoba bez sećanja“, rekao je Rate. „I dalje je zanimljivo i važno, ali gubitak znanja je neprocenjiv. U slučaju ove ostave, znamo tačno gde je pronađena i imamo mnogo posrednih dokaza o tome kada je deponovana, verovatno krajem petog veka pre nove ere.”

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »