Arheolozi otkrili tajnu izdržljivosti Velikog kineskog zida, u pitanju je nešto živo
Veliki kineski zid je najduža građevina na svetu napravljena ljudskom rukom. Kineski zid je građen i dograđivan kroz različite period istorije, ali su se pojedini delovi fenomenalno sačuvali i to zahvaljujući jednom tajnom sastojku.
Kineski zid je nekada bio mnogo veći. Njegova izgradnja započeta je 221. godine pre nove ere od strane Prvog cara Kine, Ćin Ši Huanga.
Danas se kineski zid prostire na neverovatnih 21,196 km! Možemo samo da zamislimo kako je to izgledalo u davnoj prošlosti. Mnogi delovi zida su propali erozijom ili zbog različitih sukoba koji su se zbivali.
Međutim, mnogi delovi zida su odlično očuvani uz pomoć prirodnih sastojaka: tankih slojeva bakterija, mahovine, lišajeva i drugih organizama poznatih kao „biokora“. Oni rastu na površini tla.
Naučna studija objavljena je u časopisu Science Advances. U studiji su autori objasnili da je su živi organizmi sačuvali zid od vetra, kiše i drugih erozivnih sila.
A ‘living skin’ is protecting the Great Wall of China from erosionhttps://t.co/qlwX1WNiB8
— MU-Peter Shimon (@MU_Peter) December 14, 2023
Biocrusts, thin layers of moss and bacteria, may prevent wind and rain from damaging the world famous site pic.twitter.com/3gQAaQlv6U
Budući da su nauka i tehnologija napredovale, naučnici bi mogli da iskoriste nove “biokore” i sačuvaju ostale delove zida od propadanja.
Organska materija je zaslužna za izdržljivost kineskog zida
Tokom izgradnje kineskog zida, drevni radnici su često koristili nabijenu zemlju, koja je sadržala mešavinu organskih materija poput zemlje i šljunka koji se zbijaju zajedno, da bi izgradili masivni zid. Iako ovi materijali mogu biti podložniji eroziji od drugih materijala, poput čvrstog kamenja, oni često pomažu u promovisanju rasta „biokora“.
Istraživači su sakupili uzorke „biokora“ sa nekoliko tačaka duž kineskog zida i odneli ih u laboratoriju na analiziranje. U pitanju su delovi zida koji su građeni za vreme dinastije Ming (1358-1644).
- Genijalni izumi drevnih Maja nude rešenja za nestašice pijaće vode u budućnosti
- Koja je tajna dugovečnosti rimskog betona?
Oni su merili mehaničku čvrstoću i stabilnost tla uzoraka. Potom su testirali delove zidova koji su bili prekriveni biokorama i one koji to nisu.
Biocrusts on Great Wall of China found to be protecting it from #erosion @ScienceAdvances https://t.co/4SmM05ml4x https://t.co/GMNafdoIu6
— Phys.org (@physorg_com) December 11, 2023
Otkrili su da je „biokora“ jača od nabijenog zemljanog materijala na kome su rasle, u nekim slučajevima, tri puta jače.
Istraživači su takođe otkrili da je snaga u „biokorama“ posledica lučenja čvrsto vezanih polimera. Ona usporava proces erozije, na taj način pomaže da se sačuva drevna građevina.
„Korišćenje „biokora“ predstavlja obećavajuću i inovativnu strategiju za očuvanje nepokretnog kulturnog nasleđa, jer nude superiorne prednosti u odnosu na konvencionalne mere zaštite“, zaključili su autori u radu.
interesantno