Arheolozi su otkrili dva pečata starosti 7.000 godina
Na nalazištu Arslantepe u Turskoj arheolozi su iskopali dva pečata sa ugraviranim životinjama. Ovi pečati potiču iz mlađeg kamenog doba, odnosno neolita.
Arslantepe je 30 metara visoka humka koja se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine. Humka je bila dom ljudima hiljadama godina zahvaljujući svom visokom poljoprivrednom potencijalu, močvarama i strukturi zaštićenoj od poplava reke. Arheološka istraživanja su pokazala da je humka naseljavana od neolita (5.000 g.pne) pa sve do srednjeg veka (11. vek).
- Najstariji mačevi na svetu stari su više od 5.000 godina
- Najstariji prikaz erupcije vulkana i plan grada na svetu zabeleženi su pre 8.000 godina na Čatalhujuku
- Pronađena 12.000 godina stara sahrana šamana
Pronađeni pečati su trenutno najstariji u regionu i stari su 7.000 godina.
Frančeska Balosi Resteli, šef tima za iskopavanje, rekla je za Anadolu da su uporedili stilove pečata u drugim regionima kako bi odredili datum na osnovu njihovih motiva.
„Kada pogledamo stil, mislim da će datum ovih pečata biti stariji, 5.000 godina pre nove ere“, rekla je Resteli.
Napominjući da su na pečatima uklesane figure životinja, ona je rekla da su to najstariji pečati do sada pronađeni u Arslantepeu.
„Definitivno ima starijih jer postoje slojevi 10 metara ispod brda. Sigurna sam da ćemo pronaći starije pečate dok se spuštamo“, dodala je ona.
Na Arslantepeu je pronađeno više od 2.000 pečata i brojni drugi nalazi iz različitih perioda.
Najistaknutiji i najprosperitetniji period uočen na lokalitetu bio je tokom kasnog bakarnog doba, tokom kojeg je izgrađen takozvani dvorski kompleks. Značajni dokazi takođe svedoče o periodu ranog bronzanog doba, koji je najistaknutiji identifikovan u kompleksu Kraljevske grobnice.