Da li su ovce vukle kočije pre 2.000 godina blizu Vojske od terakote u Kini?
U Kini je pronađena grobnica sa šest ovaca koje su vukle kočiju. Ostaci ovaca su pronađeni blizu kineskog grada Sijana, u jednoj od grobnica mauzoleja prvog kineskog cara Ćina, koga čuva vojska od terakote.
Iako se kočije nisu očuvale, odnosno drvo, sačuvao se pribor koji je služio za vuču kočija. Ovo je navelo arheologe da posumnjaju da se radi o ostacima “izuzetno retkih” ovčijih zaprega, rekao je Đijang Vensjao, šef arheoloških iskopavanja grobnice na četvrtom kineskom arheološkom kongresu, a preneo je China Daily.
Nije poznato ko je mogao biti zakopan na području na kojem su otkriveni ostaci ovaca. Arheolog Đijang Vensjao je objasnio da su ostaci ovaca poređani u nizu. Na njihovim kostima otkriveni su delovi opreme za koje se smatra da su korišćeni za vuču kočije ili neko drugo zaprežno vozilo.
China's earliest 4-wheeled wooden chariot was unearthed near the over 2,200-year #mausoleum of Qin Shihuangdi, the 1st emperor who unified China, in NW China's Shaanxi, along with a rarely seen 6-sheep carriage, providing fresh insights into early burial practices during the era. pic.twitter.com/wMsfrSy4PC
— China Science (@ChinaScience) October 31, 2023
Ovo je prvi pronađeni fizički dokaz o vozilu koje su vukle ovce, iako postoje istorijski zapisi o njima.
„Kaže se da se car Sima Jan iz Zapadne dinastije Džin (265–316) svake večeri vozio u kočijama oko kompleksa svoje palate koje su vukle ovce“ rekao je Đijang, „i da bi zaspao gde god bi se ovce zaustavile“.
Njegova praksa je možda poreklo moderne kineske fraze „traženje sreće u ovčjim kolima“.
Arheolozi se nadaju da će im laboratorijska analiza grobne komore zapadne grobnice, koja je trenutno u toku, pomoći da utvrde ko je tamo sahranjen.