Ispod Jadranskog mora pronađeni ostaci puta 7.000 godina starosti
Podvodni arheolozi otkrili su ostatke puta ispod Jadranskog mora iz neolita kojim su se drevni ljudi kretali pre 7.000 godina.
I ove godine se nastavljaju arheološka istraživanja potopljenog neolitskog naselja na Korčuli. Prošle godine otkriveni su ostaci puta koji je povezivao naselje sa obalom pre 7.000 godina. Takođe, pronađeni su i najstariji ostaci maslina na Jadranu.
Arheolozi istražuju potopljeno neolitsko naselje hvarske kulture u Lumbardi, na ostrvu Korčula. Oni su otkrili izuzetnu kamenu arhitekturu, dužine 4 m. Inače, na dubini od 5 metara nalaze se ostaci naselja iz neolita.
„Izvrsno sačuvani suhozid, na mestu gde put ulazi u naselje, učvršćen je drvenim stubovim koji su zabijeni u tlo“, piše u objavama na FB.
- Pronađeni kanui stari 7.000 godina za plovidbu morem
- Ispod Baltičkog mora otkriven skoro 1 km dugačak zid iz kamenog doba: njegova namena će vas iznenaditi
Iako se istraživanja još nisu završila, ovo je zasigurno jedan od najfascinantnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj, ističu arheolozi.
Ovo je peta godina istraživanja u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost “SubNeo – Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana“. Projektom rukovodi dr. sc. Mate Parice sa Sveučilišta u Zadru. Ovo je sigurno jedan od najfascinantnijih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj.
Najstariji tragovi masline na Jadranu
Pored ostataka kamene arhitekture pronađeno je nekoliko koštica maslina i mnoštvo ljuštura badema. Radiokarbonske analize su uzete sa koštica maslina i ljušture badema, čime je utvrđena njihova starost od 6.900 godina.
„Pre gotovo 7.000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj badema, dok su masline najverojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu“, napisali su u objavi.
Kada se završe istraživanja, objavićemo i ovogodišnje rezultate.
Istraživanje finansiraju: Udruga “Lipa rič”, Lumbarda, projekt” 7.000 godina pod morem”; Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije; Dubrovačko-neretvanska županija; Nikola Dobroslavić; Općina Lumbarda i Visit Lumbarda.
U istraživanju učestvuju arheolozi sa: International Centre for Underwater Archaeology in Zadar ; Odjel za arheologiju; Sveučilište u Zadru; Dubrovački muzeji; GradskiMuzej Korčula; Muzej Grada Kaštela i Kantharos.