Najstariji koštani vrh koplja u Evropi napravili su neandertalci

Naučnici su otkrili koštani vrh koplja, starosti od 70-80.000 godina u pećini u Rusiji, a izradili su ga neandertalci, otkrivajuću njihove izvanredne kognitivne sposobnosti.
U pećini Mezmajskaja na Severnom Kavkazu, međunarodni tim arheologa otkrio je izuzetno važan artefakt – koštani vrh koplja star između 70.000 i 80.000 godina, koji su izradili neandertalci. Otkriće baca novo svetlo na njihove kognitivne sposobnosti i tehničke veštine.
- Neandertalci planirali obroke i prilagođavali alatke za lov
- Kost sa urezima otkriva rane kognitivne sposobnosti neandertalaca
- Arheolozi otkrili neandertalsku „fabriku katrana” za izradu alatki
Vrh, dug 9 centimetara, izrađen je od kosti velike životinje, najverovatnije bizona. Detaljnom analizom pomoću mikroskopije, kompjuterizovane tomografije i spektroskopije, utvrđeno je da je vrh oblikovan brušenjem kamenim alatima, a zatim pričvršćen za dršku pomoću prirodne smole – što ukazuje na sofisticirani metod izrade kompozitnog oružja.
Tehnologija pre Homo sapiensa
Posebnu pažnju izaziva činjenica da je reč o najstarijem koštanom vrhu koplja pronađenom u Evropi. To pokazuje da su neandertalci razvili napredno oružje znatno pre nego što su moderni ljudi stigli na kontinent – što je bio slučaj tek pre oko 45.000 godina.

„Ovaj nalaz jasno pokazuje da su neandertalci samostalno razvili sofisticiranu tehnologiju, bez ikakvog uticaja Homo sapiensa“, navode istraživači u radu objavljenom u časopisu Journal of Archaeological Science.
Na vrhu koplja pronađeni su tragovi korišćenja i ostaci lepka, što dodatno potvrđuje njegovu upotrebu u lovu. Artefakt je otkriven još 2003. godine, u arheološkom sloju koji sadrži i kosti lovljenih životinja (bizoni, koze, jeleni), kamene alate i tragove logorskih vatri – ukazujući na radni prostor neandertalaca.
Neandertalci inovatori, a ne imitatori
Genetska analiza fosila pronađenih u istom sloju potvrđuje da artefakt potiče iz perioda pre dolaska modernih ljudi, čime se eliminiše mogućnost da su neandertalci ovu tehnologiju preuzeli od njih.

Sve do sada se verovalo da su neandertalci koristili isključivo kameno oruđe, dok se koštano oružje smatralo karakterističnim za Homo sapiensa. Ovo otkriće menja to mišljenje i pokazuje da su neandertalci eksperimentisali s različitim materijalima, kombinujući kost, drvo i smolu kako bi unapredili oružje koje su koristili.
Novi dokazi dodatno učvršćuju stav da su neandertalci posedovali sposobnosti planiranja, inovativnog razmišljanja i tehničke kreativnosti – osobine koje su ih činile znatno složenijim i sposobnijim nego što se ranije pretpostavljalo.