Ostaci sira pronađeni na Tarimskim mumijama

Ostaci sira pronađeni na Tarimskim mumijama
Tarimska mumija (Hiroki Ogawa, CC BY 3.0)

Posle više decenija od otkrića čudne bele supstance na glavama i vratovima Tarimskih mumija, istraživači su otkrili čime su mumije bile prekrivene.

Arheolozi su 1990-ih godina u sušnom Tarimskom bazenu, usred kineskog regiona Sinđijan iskopali stotine kovčega u obliku čamaca. U njima su bili sahranjene mumije ljudi iz bronzanog doba, pre oko 3.500 godina.

Još tada su primetili da su mumije bile razmazane belim supstancama. Međutim, nisu se time pozabavili. Tek sada su naučnici analizirali materijal zbog napretka nauke i rešili misteriju. To je zapravo jedan od najstarijih poznatih sireva na svetu!

Naučna studija objavljena je u časopis Cell.

Drevni sir je kefir. Kefir je sličan jogurtu, ali sa oštrijim ukusom i mlečnijom konzistencijom. Naučnici su otkrili da uzorci sadrže bakterijske i gljivične vrste, uključujući Lactobacillus kefiranofaciens i Pichia kudriavzevii, koje se obično nalaze u današnjim zrnima kefira.

Ostaci sira koji se nalazio preko tarismkih mumija (Yimin Yang, CC BY-SA)

Ovo istraživanje je ujedno pružilo priliku da se prouči kako je bakterija Lactobacillus kefiranofaciens evoluirala u poslednjih 3.600 godina.

U modernoj eri postoje dve ključne vrste Lactobacilus bakterije. Jedna koja dolazi iz Rusije (koja se najčešće koristi) i druga sa Tibeta koja se nalaziu najstarijem siru na svetu. Ta bakterija je zapravo najsličnija tibetanskoj sorti danas, što dovodi u pitanje dugotrajno verovanje da kefir potiče iz planinskog regiona severnog Kavkaza u Rusiji.

Sahranjivanje Tarimskih mumija u drvenim čamcima (Wenying Li, Xinjiang Institute of Cultural Relics and Archaeology)

Verovatno je bio to “dragoceni dar za sledeći svet” dobijen od kravljeg i kozjeg mleka. Bio je važan i tokom njihovog života, a sir je pronađen u 10 grobnica Tarimskih mumija.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »