Otisci prstiju otkrivaju – i deca su bila grnčari u praistoriji

Otisci prstiju otkrivaju – i deca su bila grnčari u praistoriji
Ilustracija devojčice koja izrađuje grnčarsku posudu (sliku generisala veštačka inteligencija)

Arheolozi su na osnovu otisaka prstiju na grnčariji otkrili da su deca sa 7 i 8 godina izrađivali grnčarske posude pre oko 4.500 godina.

Arheolozi sa Univerziteta u Tel Avivu i Nacionalnog muzeja u Kopenhagenu analizirali su 450 grnčarskih posuda napravljenih u Tel Hami, gradu na rubu kraljevstva Ebla, jednog od najvažnijih Sirijskih kraljevstava u ranom bronzanom dobu (pre oko 4.500 godina) i došli do neverovatnog saznanja.

Rad je objavljen u časopisu Childhood in the Past.

Dr Akiva Sanders koji se bavio proučavanjem života u kraljevstvu Ebla, otkrio je kako su se gradovi povezani sa kraljevstvom oslanjali na ruke najmlađih zanatlija, odnosno dece koja su pravila najranije grnčarske predmete.

Kao što već znamo, otisci prstiju osobe se ne menjaju tokom života. Međutim, iz veličine dlana mogu se proceniti starost i pol osobe.

Keramička posuda sa dečijim otiskom prsta (foto: Tel-Aviv University)

Analizama otisaka prstiju u grnčariji proizilazi da su većinu njih izradila deca. Odnosno, dve trećine su napravile ruke najmlađih zanatlija, dok su drugu trećinu stvorili stariji muškarci.

Deca su u ranom detinjstvu učila da prave grnčarske predmete

Počevši od svoje 7 godine, deca bi bila posebno obučena da prave šolje, odnosno pehare što preciznije i ujednačenije. Gotovi proizvodi koristili bi se tokom svakodnevnog života na dvoru, kao i na kraljevskim banketima. U početku, starost grnčara procenjivala se na između 12 i 13 godina.

Međutim, kako su slavlja i banketi na dvoru bili sve učestaliji a to je podrazumevalo i dosta polomljenih pehara tokom ceremonije, potreba za većom radnom snagom u proizvodnji je rasla.

Pehari i minijaturne posude koje su izradila deca pre 4,500 godina (foto: Stephen Lumsden, National Museum of Denmark)

Bilo je i pozitivnih strana u radu najmlađih zanatlija. Oni su imali priliku za stvaranjem minijaturnih figura i minijaturnih posuda za sebe, ilustrujući iskru detinjstva čak i u ranim urbanim društvima. Znanje su prenosili jedni na druge i time bi omogućila sebi samostalnost bez potrebe za učešćem odraslih članova zajednice.

Grnčarija iz Tel Hame, na južnoj granici Kraljevine Ebla, iskopana je tridesetih godina prošlog veka i od tada se čuva u Nacionalnom muzeju u Danskoj.

Uredila: Maja Miljević-Đajić

Izmena: u 14:18

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »