Otkrivena grobnica prvog vladara drevnog majanskog grada Karakola

Otkrivena grobnica prvog vladara drevnog majanskog grada Karakola
Grobnica vladara drevnog majanskog grada Karakol (foto: Caracol Archeological Project/University of Houston)

Arheolozi su u ruševinama drevnog majanskog grada Karakola, u današnjem Belizeu, otkrili grobnicu Te Kab Čaka – prvog poznatog vladara ove metropole i osnivača njene kraljevske dinastije.

Otkrivena grobnica predstavlja prvo identifikovano sahranjivanje vladara u više od četiri decenije istraživanja Karakola, važnog političkog centra civilizacije Maja koji je dominirao južnim Jukatanom između 560. i 680. godine. Grad je bio naseljen do oko 900. godine, navodi se u saopštenju.

Grobnicu je otkrio arheološki tim sa Univerziteta u Hjustonu, koji više od 40 godina istražuje lokalitet pod vođstvom bračnog para Arlen F. Čejs i Dajane Z. Čejs. Ova sezona istraživanja sprovedena je u saradnji sa Belizejskim institutom za arheologiju i uz podršku više fondacija i univerzitetskih fondova.

Bogat grobni inventar

Majanski vladar Te Kab Čak stupio je na presto oko 331. godine. Sahranjen je ispod kraljevskog svetilišta, zajedno sa bogatim grobnim prilozima: jedanaest grnčarskih posuda, rezbarenim koštanim cevima, nakitom od žadeita, školjkama spondilusa i mozaičnom žadeitnom maskom.

Grnčarska posuda sa glavom koatija (foto: Caracol Archeological Project/University of Houston)

Jedna od posuda prikazuje majanskog vladara sa kopljem, okruženog božanstvima koje mu prinose žrtve. Druga prikazuje Ek Čuaha, božanstvo trgovine, među žrtvama. Četiri posude sa motivima vezanih zarobljenika podsećaju na ikonografiju ratnog plena, dok dve imaju poklopce u obliku glava koatija (vrsta južnoameričkog sisara).

Tragovi Teotivakana u Karakolu?

Grobnica Te Kab Čaka najverovatnije je nastala oko 350. godine, u periodu ranih kontakata sa gradom Teotivakanom, udaljenim oko 1200 km. Do tada je Teotivakan već bio veliki trgovački i politički centar Mezoamerike.

Ruševine drevnog majanskog grada Karakol (Charlemagne at Dutch Wikipedia)

„Jedno od ključnih pitanja još od 1960-ih je da li su stanovnici Teotivakana direktno učestvovali u političkom oblikovanju oblasti Maja, ili su Maje usvajale njihove simbole radi prestiža i legitimiteta“, navodi Dajana Z. Čejs. Arheološki nalazi iz Karakola ukazuju na to da je situacija bila kompleksna i da su veze između dve civilizacije bile duboke, ali ne nužno jednostrane.

Kraljevska loza koja je trajala vekovima

Dinastija koju je osnovao Te Kab Čak vladala je Karakolom više od četiri i po veka. Prema procenama Čejsovih, Te Kab Čak je u trenutku smrti bio stariji muškarac, visok oko 167 cm, bez sačuvanih zuba.

Otkriće ove grobnice ne samo da potvrđuje identitet jednog od najranijih vladara Karakola, već i otvara nova pitanja o političkim i kulturnim uticajima koji su oblikovali ranu istoriju Maja.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »