Otkrivena sahrana avarskog ratnika sa lamelarnim oklopom

Otkrivena sahrana avarskog ratnika sa lamelarnim oklopom
Ostaci lamelarnog oklopa u grobu avarskog ratnika (foto: Deri Muzej)

Arheolozi su u Mađarskoj otkrili sahranu avarskog ratnika iz 7. veka sa lamelarnim oklopom i sa konjem.

Mađarski arheolozi iz Muzeja Deri objavili su da su iskopali sahranu avarskog ratnika sahranjenog sa kompletnim lamelarnim oklopom.

Otkriće je napravljeno u blizini sela Ebes, koje se nalazi u okrugu Hajdu-Bihar.

Prema arheolozima, sahrana potiče iz ranog 7. veka, kada su Avari bili dominatni u Panoniji. Do otkrića su arheolozi došli u novembru 2023. godine.

Ukratko o Avarima

Panonski Avari su bili savez nekoliko grupa evroazijskih nomada, različitog porekla, koji su uspostavili Avarski kaganat od 6-9. veka. Avarski kaganat je obuhvatao Panonski basen i velika područja srednje i istočne Evrope.

Čitav grob avarskog ratnika podignut je i stavljen u bloku od dasaka (foto: Deri muzej)

Avari su stekli značaj prvenstveno svojim invazijama i destruktivnim pohodima u avarsko-vizantijskim ratovima od 568. do 626. godine nove ere. Pored toga, igrali su značajnu ulogu i imali su uticaj na slovenske migracije u jugoistočnu Evropu. Avare pobeđuju Franci pred kraj 8., odnosno početkom 9. veka, pod vođstvom Karla Velikog. Oni tada nestaju sa istorijske pozornice.

Saznaj ovde još: Nova studija je rešila misteriju porekla avarske elite uz pomoć drevne DNK

Grobnica avarskog ratnika

Unutar grobnice, avarski ratnik je sahranjen sa svojim konjem, postavljenim ispod njega. Ipak, najznačajnija stvar u vezi sa otkrićem bili su ostaci njegove pogrebne opreme. Na kostima skeleta pronađen je kompletan lamelarni oklop, kao i drveni tobolac sa strelama, mač i luk.

Lamelarni okolop je posebna vrsta oklopa napravljena od stotine malih pravougaonih pločica, poznatijih kao lamele. Lamele su mogle biti od različitih materijala. Pločice se izbuše i spoje, tako da zajedno formiraju horizontalne preklapajuće redove ili trake. Ovaj oklop se koristio u istočnoj Evropi i Aziji, a njegovo poreklo ide čak do kasnog bronzanog doba.

Ostaci ratnika zajedno sa pogrebnom opremom su uklonjeni u bloku, kako bi se sprovela iskopavanja koja neće biti pod uticajem spoljašnjih fakotra i tako bolje sačuvali nalazi.

Značaj lamelarnog oklopa u grobu ukazuje na visok status pokojnika. Nalaz predstavlja i drugi jedini kompletan primer oklopa otkrivenog u zemlji, istakli su iz muzeja.

U grobu sa pokojnikom bio je i konj. To je uobičajena avarska tradicija, koja je često uključivala žrtvovanje konja, jer se smatralo da poseduje natprirodne moći.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »