Otkriveno 3.000 godina staro utvrđenje
U današnjoj Siciliji pronađeno je drevno naselje koje baca novo svetlo na tehnike građenja odbrambenih objekata u bronzanom dobu Mediterana.
Arheolozi su geofizičkim istraživanjima sprovedenim u Villaggio dei Faraglioni na Siciliji otkrili utvrđenje iz bronzanog doba starosti 3.000 godina, piše u saopštenju.
Život u ovom drevnom naselju naglo je prekinuto oko 1200 godine pre nove ere prirodnim ili antropogenim uticajem. U ovom periodu su širom Mediterana i na Bliskom istoku zabeleženi kolapsi drevnih društava.
Rezultati istraživanja slrivenog sistema utvrđenja u selu Faraljoni objavljeni su u međunarodnom naučnom časopisu Journal of Applied Geophisics.
Istraživačka kampanja, u kojoj su učestvovali geolozi, geofizičari, arhitekte i arheolozi, krenula je od potrebe da se neinvazivnim tehnikama prouče neke poluukopane strukture koje povremeno izranjaju na tlo izvan odbrambenog zida.
Geofizika je neinvazivna metoda koja omogućava arheolozima da vide strukture koje ne bi mogli da vide bez iskopavanja.
„Selo Faraljoni je napredovalo između 1400. i 1200. pre nove ere”, objašnjava Domeniko Targija, direktor Arheološkog parka Himera, Solunto i Jato.
- Arheolozi su otkrili 3.000 godina staru piramidu iz bronzanog doba
- Skriveni sistem naselja star 5.000 godina otkriven u srcu Šumadije
Prema naučnicima, ovo selo je pravi primer u mediteranskom kontekstu bronzanog doba, jer pokazuje da je već u to vreme morao postojati urbanistički plan. Urbanističkim planom su kuće uredno raspoređene, kao i prilazlni putevi. Takođe, projektovan je dug i visok odbrambeni zid sa drugim strukutrama, a koje su otkrivene geofizičkim istraživanjima.
“Arheolozi ga smatraju jednim od najbolje očuvanih mediteranskih naselja svog vremena. Karakteriše ga uredan urbanistički plan sa desetinama kuća izgrađenih na ivici uskih ulica i moćnim zidom, dužine 250 metara i između 4 i 5 m visine, koji je okruživao grad da bi ga branio od napada”, rekao je Domeniko.