Pronađen 140.000 godina star fosil Homo erectusa

Pronađen 140.000 godina star fosil Homo erectusa
Fosilni ostaci Homo erectusa sa Jave (Peter Maas)

Nakon istraživanja morskog dna kod obale Jave, naučnici su otkrili više hiljada fosilizovanih ostataka, među kojima i dva fragmenta lobanje identifikovana kao Homo erectus. Ovo je prvi put da su fosili ove vrste pronađeni u takvim uslovima sredine.

Na severoistoku Jave, u blizini Surabaje, pronađeno je više od 6.000 fosilnih ostataka tokom iskopavanja morskog peska. Otkriće je rezultat međunarodne saradnje stručnjaka sa Univerziteta u Lajdenu, kao i indonežanskih, australijskih, nemačkih i japanskih naučnika. Fosili su trenutno smešteni u Geološkom muzeju u Bandungu, navodi se u saopštenju.

Analiza uzoraka sedimenta pomoću metode optički stimulisane luminescencije (OSL) pokazala je da potopljena dolina datira iz perioda između 163.000 i 119.000 godina, što je smešta u pretposlednji glacijal. „Ovo čini naša otkrića zaista jedinstvenim“, izjavio je Harold Berguis, arheolog sa Univerziteta u Lajdenu. „Fosili potiču iz rečne doline koja se vremenom ispunila peskom, a materijal datiramo na približno 140.000 godina.“

Život Homo erectusa pre 140.000 godina

Pre 140.000 godina, kada je nivo mora bio znatno niži, Sundaland – danas potopljen region – bio je prostrana nizija koja je povezivala Javu s azijskim kopnom. Ova oblast, nalik današnjoj afričkoj savani, bila je dom brojnim životinjama: slonovima, nosorozima, krokodilima, nilskim konjima, komodo zmajevima, pa čak i rečnim ajkulama.

Fosili unutar stena (Berghuis et al., Quaternary Environments and Humans (2025))

Novi nalazi otkrivaju da je Homo erectus nastanjivao ovaj plodni pejzaž, bogat izvorima hrane. Fosili upućuju na prisustvo stalne slatke vode, obilje školjki, ribe, jestivih biljaka i plodova. Na kostima vodenih kornjača otkriveni su tragovi posekotina, dok su brojne kosti goveda bile polomljene – što ukazuje na aktivan lov i vađenje koštane srži.

Nova slika o Homo erectusu sa Jave

Fosilni ostaci Homo erectusa ranije su otkriveni na Javi, naročito na lokalitetima Trinil, Sangiran i Ngandong. Naučnici su dugo smatrali da je ova populacija bila izolovana od ostatka sveta.

Međutim, novi nalazi sugerišu suprotno – da se Homo erectus širio po prostranim nizijama Sundalanda tokom perioda niskog nivoa mora, verovatno prateći tokove velikih reka. „Već smo znali da je Homo erectus sakupljao rečne školjke“, navodi Berguis. „Ali sada imamo dokaze o lovu na krupnu divljač i složenijem ponašanju nego što se ranije pretpostavljalo.“

Istraživački tim pretpostavlja da su neka ponašanja možda proizašla iz kontakta sa drugim grupama hominina sa azijskog kopna, kroz kulturnu razmenu ili čak genetsko ukrštanje. Time se dovodi u pitanje dugogodišnja pretpostavka o potpunoj izolovanosti javanske populacije Homo erectusa.

Registrujte se na Sve o arheologiji

Prijavite se na našu mejl listu i budite prvi koji će dobiti vesti iz sveta arheologije

Ne šaljemo spamove! Pročitajte naša pravila korišćenja za više informacija.

Podelite sadržaj na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »