Rimska kočija otkrivena ispod humke u Bugarskoj
Tokom zaštitinih istraživanja bugarski arheolozi otkrili su ostatake rimske kočije ispod humke.
Tim arheologa iz Regionalnog istorijskog muzeja u Varni otkrio je ostatke rimske kočije tokom iskopavanja humke na trasi planiranog gasovoda u bugarskoj pokrajini Varna.
Prethodna istraživanja u ovoj oblasti pronašle su dokaze o aktivnostima tokom bronzanog doba. Međutim, humka potiče iz rimskog perioda i datuje se u 2. i rani 3. vek.
- Top 3 sahrane kočija sa konjima
- Da li su ovce vukle kočije pre 2.000 godina blizu Vojske od terakote u Kini?
- Bogata sahrana tračkog konjanika pronađena je u Bugarskoj
Sahranjivanje ispod humke u rimskom periodu
U okviru humke nalaze se jame za spaljivanje u koje su pokojnici stavljeni na drvene krevete, kremirani, a zatim su jame zatrpane. Na osnovu koncentracije sahranjivanja, arheolozi ističu da je nekropola služila zajednici za sahranjivanje, a ne samo porodici. Posebno imajući u vidu blizinu obližnjeg rimskog naselja.
Kremacije su bile tipična pogrebna praksa u rimskom periodu, a grobni prilozi daju uvid u društveni status pokojnika. Iako nije otkriveno zlato, arheolozi su pronašli keramičke i staklene posude, gvozdene i bronzane artefakte, kao i nekoliko rimskih novčića.
Bitno otkriće rimske kočije
Najznačajniji nalaz je rimska kočija na dva točka poznata kao biga. Kočija je pronađena zakopana pored ostataka konja. Ove kočije su se obično koristile za sport, prevoz i ceremonije, i uobičajeni su simbol na rimskim novčićima.
Rimska kočija pronađena ispod humke, verovatno je bila korišćena za ratovanje.
Iako su rimske kočije pronađene na drugim mestima u Bugarskoj, ovo je prvi put da su one otkrivene u regionu Varne.
Na osnovu visokog stepena očuvanosti, dr Vladimir Slavčev iz Regionalnog istorijskog muzeja u Varni rekao je za BTA da bi bilo moguće rekonstruisati kočiju za javno izlaganje.