Tajna smrti faraona Ramzesa III: Zavera u haremu
O atentatu na faraona Ramzesa III zapisano je na staroegipatskom papirus, ali tačne okolnosti Ramzesove smrti ostale su nejasne.
Ramzes III je vladao Egiptom od 1186. do 1155. godine pre nove ere, tokom 20. dinastije. Dugo se raspravljalo među egiptolozima o njegovoj smrti i kako je do nje došlo.
Postoji niz istorijskih dokumenata, od kojih je najvažniji Sudski papirus iz Torina. Ovaj papirus jasno govori da su 1155. godine pre nove ere članovi Ramzesovog harema izvršili atentat na njega u sklopu prevrata u palati.
- Rekonstrukcija lica mumije faraona otkriva njegovu brutalnu smrt
- Kako je zaista umro Tutankamon?
- Evropljani jeli mumije pre 500 godina
Sudski dokument oslikava priču o zaveri u haremu i atentatu na Ramzesa III koji je skovala jedna od njegovih žena Tije. Htela je da njen sin Pentaver, umesto polubrata Ramzesa IV, dođe na presto.
Prema dokumentima, puč je propao, ali je nejasno da li je atentat bio uspešan. Sudski papirus navodi četiri odvojena suđenja i navodi kazne izrečene onima koji su bili umešani u zaveru.
“Drevni dokumenti govore o Ramzesu III kao o „Velikom Bogu“ i impliciraju da je umro pre ili tokom suđenja. Međutim, tekstovi takođe impliciraju da je dvor dobio direktne instrukcije od kralja, koji je stoga morao preživeti prvobitni napad”, piše u radu iz 2012. godine.
CT snimanje mumije otkrilo kako je faraon ubijen
Da bi se se razrešila misterija smrti faraona Ramzesa III, Zahi Havas i Sahar Selim su se odlučili za CT skeniranje njegove mumije kako bi otkrili da li mu je grlo prerezano.
CT istraživanje je otkrilo ozbiljnu ranu u grlu mumije Ramzesa III, direktno ispod larinksa. Povreda je bila široka oko 70 mm i proširila se na kosti (peti do sedmi vratni pršljen), presecajući sva područja mekih tkiva na prednjoj strani vrata.
Shodno tome, svi organi u ovom regionu, kao što su dušnik, jednjak i veliki krvni sudovi, su presečeni. Na osnovu obima i dubine rane to je dovelo do trenutne smrti faraona Ramzesa III.
Faraona Ramzesa III ubilo više ljudi
Takođe, istraživači su saznali da je faraonov prst na nozi odsečen, verovatno sekirom. Što ukazuje da ga je napalo više napadača sa različitim oružjem. Na nozi je povreda nastala drugačijim oružjem od onog koji je korišćen za vrat. Tako da je bio jedan napadač koji je napao kralja sa prednje strane i sekirom ili mačem, a drugi koji ga je nožem ili bodežom napao s leđa. Oba napada su bila istovremena.
Momia de Ramsés III
— Historia y Arqueología (@redhistoria) June 28, 2022
Ramsés III es considerado el último gran rey del Nuevo Reino. No era hijo de Ramsés II; su padre fue Setnakhte, el fundador de la Dinastía XX.
Gran admirador de su antepasado Ramsés II siguió sus pasos, especialmente como gran guerrero y en sus construcciones. pic.twitter.com/HIZPfpNLLi
Naučnici su takođe otkrili umetnutu amajliju u kraljevoj rani u vratu – Horusovo oko. Horusovo oko je magični amajlija koja simboliše kraljevske moći, trebalo je da ga štiti od nesreća i da povrati snagu nosiocu.
Najverovatnije su drevni egipatski balzameri pokušavali da poprave ranu tokom mumifikacije tako što su ubacili amajliju (koja se uglavnom koristila u svrhe lečenja), prekrivši vrat ogrlicom od debelih platnenih slojeva.