Tajne drevnih Maja: ritualne ponude ispod terena za igru loptom
Arheolozi su otkrili ceremonijalne ponude ispod terena za igru loptom kod drevnih Maja, verovatno da bi Maje blagoslovile teren.
Uz pomoć analize DNK, istraživači su uspeli da identifikuju kolekciju biljaka sa lekovitim svojstvima i koje su korišćene u ritualima u drevnom gradu Maja, Jaksnohka.
Arheološka istraživanja sprovedena su od 2016. do 2022. godine. Tokom prilikom iskopana je mala površina terena za igru loptom.
Drevne Maje su verovatno polagale biljke kao ceremonijalne ponude tokom izgradnje terena za igru loptom.
„Kada su sagradili novu građevinu, tražili su dobru volju bogova da zaštite ljude koji je koriste“, rekao je profesor UC David Lenc. Najprostije rečeno, drevne Maje su davale ponude bogovima da blagoslove teren za igru.
- Arheolozi otkrili kamenu ploču sa uklesanim rezultatima igre loptom drevnih Maja
- Genijalni izumi drevnih Maja nude rešenja za nestašice pijaće vode u budućnosti
Arheolozi ponekad pronalaze keramiku ili nakit u ovim ponudama zajedno sa biljkama od kulturnog značaja.
Igra loptom kod drevnih Maja
Igra loptom je bila velika stvar u carstvu Maja, a tereni su se često gradili blizu najbitnijih hramova.
U Tikalu u Gvatemali, tereni za loptu su izgrađeni na istaknutom mestu pored najvećih hramova.
Drevne Maje su igrale nekoliko igara loptom: pok-a-tak i pelota. Obe imaju pravila slična fudbalu i košarci. Igrači bi pokušali da provuku loptu kroz obruč na zidu.
Pelotu igraju i danas starosedelačke grupe u Meksiku i drugim delovima Centralne Amerike. Ove igre nisu bile samo rekreativne, već su imale i političko i duhovno značenje.
„Ali nisu svi tereni za loptu imali obruče,” rekao je prof. Dejvid Lenc. “Danas mislimo na terene za loptu kao na mesto zabave. To nije bilo tako za drevne Maje.”
Spomenuo je čuveni mit Maja o blizancima herojima koji moraju da igraju loptu sa bogovima da bi pobegli iz podzemnog sveta. Zato istraživači veruju da su u nekim slučajevima takmičari bili žrtvovani na kraju meča.
Studija je objavljena u časopisu PLOS ONE.