Vikinzi su trgovali sa Arktikom, pokazale analize češljeva
Analiza češljeva za kosu napravljenih od roga jelena bacila je novo svetlo na trgovačke puteve Vikinga. Vikinzi su trgovali sa ivicom kontinentalne Evrope, sa Arktikom.
Analizu su sproveli istraživači sa Univerziteta u Jorku. Njihovi rezultati češljeva pružaju dokaze o trgovačkim vezama između grada Hedebi (moderni Šlezvig-Holštajn, Nemačka), najvećeg urbanog naselja u Evropi iz doba Vikinga, i planinske Skandinavije, stotinama kilometara na sever.
Rezultati analize su objavljeni u časopisu Antiquity Journal.
Biomolekularna analiza češljeva
Nova studija potrvđuje postojanje udaljenih trgovačkih puteva kroz biomolekularnu analizu tamo pronađenih češljeva od rogova jelena.
Hedebi je bio glavni centar obrade rogova, sa 288.000 zabeleženih nalaza rogova. Većina je bila otpadni materijal od proizvodnje češljeva za kosu, a to je glavni urbani zanat iz doba Vikinga.
Tim arheologa je analizirao kolagen u češljevima kako bi odredili o kojoj vrsti jelena se radi.
- Arheolozi su pronašli češalj sa molbom da zaustavi vaške sa kose i brade
- Prstenovi od slonovače pronađeni u elitnim sahranama. Za šta su služili?
- Bakarni artefakti otkrivaju trgovinske veze u neolitu između Severne Evrope i južne Skandinavije sa teritorijom današnje Srbije
Došli su do saznanja da je 85-90% češljeva izrađeno od rogova irvasa. Krda irvasa nalazila su se samo u severnoj Skandinaviji. To ukazuje da su ili sami češljevi ili rogovi od kojih su napravljeni uvezeni.
Ovo pokazuje postojanje velikih, čestih pomorskih kontakata na velikim udaljenostima između Hedebija i severa već 800. godine nove ere.