Tetovaža Hrista na ostacima čoveka iz 7. veka
Verska tetovaža koja upućuje na Hrista otkrivena je na ostacima čoveka u Sudanu iz 7. veka.
Bioarheološka istraživanja otkrila su retku srednjovekovnu versku tetovažu iz groba osobe u blizini srednjovekovnog manastira u Sudanu. Istraživanja je sproveo Poljski centar za mediteransku arheologiju Univerziteta u Varšavi (PCMA UV). Ovo je tek drugi put da je praksa tetoviranja dokazana u srednjovekovnoj Nubiji.
Srednjovekovno monaško nalazište Gazali jedno je od najbolje očuvanih arheoloških nalazišta u Sudanu. Smešten u regionu Vadi Abu Dom u pustinji Bajuda, u severnoj provinciji Sudan, oko 20 km od modernog grada Karima.
- Tetovaže na egipatskim mumijama imale su zaštitnu ulogu tokom porođaja
- Najstarije igle za tetoviranje pronađene u Tenesiju
- Na srednjovekovnom groblju pronađena tkanina sa izvezenim Isusom Hristom
Između 2012. i 2018. godine, poljsko-sudanski tim iz PCMA UV, na čelu sa prof. Arturom Obluskim, istražio je srednjovekovni (7–13. vek) hrišćanski manastir Gazali na tom mestu, kao i četiri groblja u kojima se nalaze stotine grobova.
Tetovaža sa Hristogramom
Ljudske ostatke sa tetovažom trenutno proučava bioarheolog dr Robert J. Stark iz PCMA UV i njegove kolege, koji istražuju poreklo lokalnog stanovništva i žele da saznaju kakav je bio život ljudi koji su tamo sahranjeni.
Smatra se da je osoba sa Hristogramom imala između 35 i 50 godina kada je umrla negde između 667. i 774. godine. U to vreme je hrišćanstvo bilo glavna religija u regionu.
Tetovaža sadrži simbol poznat kao Hristogram i grčka slova alfa i omega na desnom stopalu osobe.
Hristogram, koji je formiran od prva dva slova (chi i rho) grčke reči „Christos“, koristio se kao hrišćanski simbol od 4. veka.
Slova alfa i omega, prvo i poslednje slovo grčkog alfabeta, predstavljaju verovanje da je Bog početak i kraj svega. Istraživači navode da tetovaža na stopalu osobe može upućivati na raspeće Isusa Hrista.