Ilirski šlemovi u Muzeju Hercegovine u Trebinju
Muzej Hercegovine u Trebinju čuva fenomenalnu kolekciju od 5 ilirskih šlemova koji su pronađeni u Kačnju.
Ove godine je Muzej Hercegovine u Trebinju navršio 70 godina rada i postojanja. Za ovu svečanu priliku su zaposleni u muzeju izabrali 70 predmeta iz zbirki muzeja za izložbu. Među njima su i poznati ilirski šlemovi iz Kačnja, opština Bileća. Arheološkim istraživanjima pronađeno ih je 6. Međutim, jedan šlem je bio u fragmentima. Danas je u Muzeju Hercegovine izloženo 5 ilirskih šlemova
Ilirski šlemovi potiču iz gvozdenog doba i datovani su u 5. vek pre nove ere. Oni su izrađivani u tom periodu i upotrebljavani i kasnije.
Pet bronzanih šlemova iz Kačnja spadaju u tip tzv. ilirskih šlemova. Četiri šlema su sastavljena iz sačuvanih delova. Tri šlema su izrađena za normalnu glavu okruglog oblika, dok je četvrti rađen za duguljastu i gore široku glavu. Ovaj šlem ima paragnatide koje su bliže jedna drugoj, nego kod ostalih šlemova.
- Hrvatski arheolozi iskopali izuzetan grčko-ilirski šlem na Pelješcu
- Arheolozi su otkrili drevne šlemove na jugu Italije, nekadašnje Magna Graecia-e
Pretpostavlja se da su kacige izrađivane po meri tj. prema obliku lobanje. Zbog toga, a i zbog srazmerno velikog broja šlemova, može se pretpostaviti da nisu bili uvoženi iz dalekih krajeva. Već da su, verovatno, proizvod neke lokalne radionice ili proizvod putujućih majstora.
Antropološkom analizom, koju je radio pokojni profesor Živko Mikić, otkriveno je da je u ovoj grobnici sahranjeno 11 individua, u dužem vremenskom periodu. Među odraslima bilo je i jedno dete sahranjeno.
Ako imate predlog teme, želite da objavimo vest ili želite da pišete za nas javite se putem mejla sveoarheologiji@gmail.com ili redakcija@sveoarheologiji.com