Muškarci da love, a žene da sakupljaju. Da li je zaista tako bilo u prošlosti?
Dugo godina se veruje da je u prošlosti postojala polna podela rada između muškaraca i žene. Muškarci su bili lovci, a žene sakupljači. Međutim, da li je baš tako bilo?
Nova studija otkrila je da su oba pola podjednako bila vešta u lovu u praistorijskim kulturama lovaca-sakupljača.
Međunarodni tim naučnika došao je do ovog otkrića nakon što je analizirao podatke prikupljene iz etnoloških naučnih radova, objavljenih u proteklih 100 godina. Svi ovi radovi bavili su se društvima lovaca-sakupljača (ukupno 63) sa prsotora Severne Amerike, Afrike, Australije i Azije. Rezultate studije objavili su u časopisu PLOS One.
Dokazi iz poslednjih sto godina podržavaju arheološke nalaze iz holocena (počeo pre 12.000 godine i danas traje) da žene iz znatnog broja kultura namerno love za egzistenciju. Rezultati naučnika imaju za cilj da promene paradigmu da je muškarac lovac, a žena sakupljač kako bi objasnili značajnu ulogu žena u zajednici.
Neočekivani rezultati studije
Istraživači su dobili neočekivane rezulate. U najmanje 79% proučavanih zajednica, žene su te koje love. Čak i onda kada bi žena postala majka, nastavila je da se bavi lovom i da doprinosi zajednici. Žene su namerno išle u potragu za mesom, odnosno lovile su životinje, a nisu kasapile već pronađene mrtve životinje.
Veliki broj arheoloških dokaza iz čitave ljudske istorije i praistorije doveo je u pitanje ovu paradigmu. U mnogim arheološkim kulturama pronađene su sahrane žena sa oruđem za lov na krupnu divljač. Tada su ove sahrane bile drugačije protumačene
Žene-lovci nisu lovile samo sitnu divljač, poput ptica i zečeva. Umesto toga, lovile su i krupnu divljač poput jelena i losa.
- Lovom na krupnu divljač bavile su se i drevne žene
- Nebinarne osobe postojale u praistorijskoj Evropi?
- Polna podela rada u ranom neolitu Evrope
Istraživanja su takođe otkrila da su žene aktivno uključene u podučavanje lovačkih praksi i da često koriste veći izbor oružja i strategija lova od muškaraca.
Autori su primetili da su ovi stereotipi nerado uticali na prethodna arheološka istraživanja i tumačenja arheologa. Često su arheolozi drugačije objašnjavali prisustvo oruđa i oružja za lov u grobovima žena. Stoga je neophodno da arheolozi promene percepciju svojih zaključivanja u budućim arheološkim istraživanjima.
Još jedna woke “studija” koja mlatara i bira podatke da bi podržala unapred zadat cilj.
Nije, ne mogu lazirati dokaze