Polna podela rada u ranom neolitu Evrope

U nedavnoj studiji objavljenoj u Plos One istraživači su se bavili polnom podelom rada u ranom neolitu. Istraživači su na osnovu artefakata pronađenih u grobovima širom Evrope otkrili da je postojala podela rada među muškarcima i ženama.
Prema izjavi koju je objavio Univerzitet u Jorku nedavna analiza kamenog oruđa pronađenog u ranim neolitskim grobovima širom Evrope sugeriše da su muškarci i žene sahranjivani sa različitim vrstama oruđa. I da su zbog toga tokom svog života obavljali različite poslove .

Arheolog Peni Bikl rekla je da su alati pronađeni u ženskim grobovima korišćeni za obradu životinjskih koža, dok su muški alati povezani sa lovom i sukobima. Bikl sugeriše da razlike u alatima odražavaju raznolikost veština koje su potrebne članovima zajednice.
- Kakva je bila ishrana ljudi tokom neolita na jugoistoku Evrope
- Arheologija pruža dokaze za pandemije koje su se dogodile u prošlosti
Rezultati takođe pokazuju regionalne varijacije duž istočno-zapadne linije od Slovačke do istočne Francuske, sugerišući da se polna podela rada (ili barem njena zastupljenost u smrti) menjala kako se poljoprivreda širila prema zapadu.
- Lovom na krupnu divljač bavile su se i drevne žene
- Žene kroz istoriju
- Elitne žene mogle su vladati El Argarom pre 4000 godina
Na istoku su se žene više kretala nego muškarci, a sve su bile okićene školjkama i nakitom. Na zapadu grobni prilozi ukazuju da su muškarci bili mobilniji i da su verovatno bili lovci.