Otkriveno 10 brodoloma od praistorije do turskog perioda
Tokom podvodnih arheoloških istraživanja u Grčkoj otkriveno je 10 olupina i artefakti koji potiču iz praistorije, pa sve do turskog perioda.
Krajem oktobra 2023. godine završeno je višegodišnje podvodno arheološko istraživanje u morskom području Kasosa, u Grčkoj. Od 2019. godine, istraživački tim Nacionalne helenske istraživačke fondacije, u saradnji sa Ministarstvom kulture, izvršio je četiri istraživačke ekspedicije u oblastima od posebnog interesa.
Tim je koristio arheološke i istorijske dokaze, izvore, svedočenja i izveštaje o ostrvu Kasos, od Homerove Ilijade (8. vek pre nove ere) do savremenog doba.
- Ispod Baltičkog mora otkriven skoro 1 km dugačak zid iz kamenog doba: njegova namena će vas iznenaditi
- Pronađeno najstarije sojeničarsko naselje ispod Ohridskog jezera
Podvodna arheološka istraživanja otkriveno je ukupno deset olupina, kao i važni pojedinačni nalazi. Ronioci su radili na dubinama od 20 do 47 metara.
Nekadašnji brodovi prevozili su teret iz Afrike, Male Azije, Italije i Španije, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture Grčke.
U istraživanju je učestvovao tim grčkih i stranih istraživača i profesora, podvodnih arheologa, istoričara, arhitekata, geodeta, konzervatora, geologa i biologa.
Koristeći savremenu tehnološku opremu, napravljeno je više od 20.000 podvodnih fotografija koje su korišćene za proučavanje i sastavljanje digitalnih slika olupina i nalaza, pružajući veliku količinu primarnih podataka međunarodnoj naučnoj zajednici.
Podvodno istraživanje u Kasosu je bio predmet originalne filmske produkcije AORI FILMS pod nazivom „Ronjenje u istoriji Egeja“, dostupnog na grčkom i engleskom jeziku. Film je već izabran za učešće u takmičarskoj sekciji glavnih međunarodnih festivala arheološkog filma, uključujući Međunarodni filmski festival The Archaeology Channel u Americi i Firenze Archeofilm Festival u Evropi.