Polna podela rada u ranom neolitu Evrope
Istraživači su na osnovu artefakata pronađenih u grobovima širom Evrope otkrili da je postojala polna podela rada među muškarcima i ženama.
U studiji objavljenoj u Plos One istraživači su se bavili polnom podelom rada u ranom neolitu. Istraživači sa Univerziteta u Jorku analizirali su 400 kamenih predmeta pronađenih u grobovima širom Evrope i primetili da postoje razlike u veličini, težini i sirovom materijalu u zavisnosti od toga da li je skelet muški ili ženski.
S obzirom da su muškarci i žene sahranjivani sa različitim vrstama oruđa, to ih je navelo da posumnjaju da su oni obavljali različite poslove.
Arheolog Peni Bikl rekla je da su alati pronađeni u ženskim grobovima korišćeni za obradu životinjskih koža. Dok su muški alati povezani sa lovom i sukobima. Bikl sugeriše da razlike u alatima odražavaju raznolikost veština koje su potrebne članovima zajednice.
„Zadaci koji su pripisivani ženama bili su težak ručni rad i dopunjavali su rad muškaraca kao ravnopravnih doprinosioca svojoj zajednici. Činjenica da ove predmete vidite u grobovima muškaraca i žena, pokazuje koliko su bili istaknuti i cenjeni za te poslove.”
- Lovom na krupnu divljač bavile su se i drevne žene
- Žene kroz istoriju
- Elitne žene mogle su vladati El Argarom pre 4000 godina
Rezultati studije takođe pokazuju regionalne varijacije duž istočno-zapadne linije, od Slovačke do istočne Francuske. Navodeći da se polna podela rada (ili barem njena zastupljenost u smrti) menjala kako se poljoprivreda širila prema zapadu.
Na istoku su se žene više kretala nego muškarci, a sve su bile okićene školjkama i nakitom. Na zapadu grobni prilozi ukazuju da su muškarci bili mobilniji i da su verovatno bili lovci, na osnovu oruđa.