Slučajno otkriće zlatnog pojasa iz bronzanog doba u Češkoj
Ukrašeni pojas od zlata slučajno je otkrio poljoprivrednik blizu grada Opave. Veruje se da potiče iz bronzanog doba i da je pripadao nekome sa visokim položajem u društvu.
Kada su arheolozi iz Muzeja Bruntal pregledali ovaj artefakt misli su da je reč o dijademi ili nekoj vrsti krune koja se nosi kao simbol vlasti vladajuće elite.
Tanak lim napravljen je uglavnom od zlata (84%), sa malo srebra i tragovima bakra i gvožđa.
Pojas je 49 cm dužine i 9 cm širine, a teži 56,5 grama.
Zanatlije su ukrašavale površinu nizom od pet velikih koncentričnih krugova, okruženih manjim koncentričnim krugovima i zatvorenim ivičnim ukrasom.
Arheolozi će dalje utvrditi da li je pojas lokalne izrade ili potiče iz oblasti Karpata ili sa Balkana.
“Preliminarna analiza postavlja njegovo poreklo oko 14. veka p.n.e.”, rekla je Tereza Aleks Kilnarova, konzervator u Muzeju Bruntal za Češki radio. Dalje ispitivanje ukrasa na pojasu navodi arheologe da artefakt potiče iz perioda kulture polja sa urnama oko 1300. do 750. godine p.n.e. Dekoracija ukrasa uporediva je sa ornamentima koji se nalaze kod ove praistorijske kulture.
- Zlatni avarski pojas iz Sirmijuma
- Senzacionalno arheološko otkriće: arheolozi su u grobu žene pronašli 169 zlatnih prstenova iz kulture Tisapolgar
„Kaiševi su u to vreme bili od kože i vezani za prednji deo. Ovaj pojas je bio zgužvan kada ju je nalazač pronašao, verovatno kao posledica poljoprivredne delatnosti, pa je pravo čudo da je tako dobro očuvan. Možda mu nedostaje nekoliko sitnih delova, ali inače je u savršenom stanju.”
Za Češki radio, Šlezija Jirži Juhelka je rekao: „Verovatno je pripadao nekome na visokom položaju u društvu, jer su se u to vreme retko proizvodili predmeti takve vrednosti. Zato govorimo o nekom cenjenijem.”
Pojas je poslat na konzervaciju u Muzej u Bruntalu, gde će biti dodat muzejskoj zbirci i izložen javnosti.