Vinčanska figurina “blizanci” sa Gomolave
Na Gomolavi je pronađena jedinstvena vinčanska figurina dvoglavog idola “blizanci”. Dugo je bila zaštitni znak Vojvođanskog muzeja.
Arheološko nalazište Gomolava smešteno je na obali reke Save u selu Hrtkovci u Sremu. Zahvaljujući plodnoj zemlji, šumama i obilju divljači ovo mesto bilo je naseljeno u kontinuitetu gotovo 7.000 godina.
Tragovi prošlih života
Debljina kulturnog sloja je u najdebljem delu iznosila šest metara, a u njemu su otkriveni tragovi života koji su obuhvatali period koji je trajao skoro 7.000 godina. Zastupljeni su nalazi od neolita, eneolita, bronzanog i gvozdenog doba, pa sve do srednjeg veka. Najbogatije nalaze, a time i najviše podataka o načinu života na ovom mestu, pružili su ostaci neolitskog naselja iz perioda vinčanske kulture i naselja latenskog perioda, koje je pripadalo Skordiscima.
- Misterija sahrana iz vinčanske kulture
- Prvi dokazi metalurgije bakrom u Evropi otkriveni su na neolitskom naselju Belovode
- Grupna grobnica ili mesto neolitskog zločina na lokalitetu Vinča-Belo Brdo
Prvi stanovnici Gomolave bili su nosioci vinčanske kulture, koji su ovde živeli u periodu od oko 5.000, pa sve do 4.600 godina stare ere.
Život u neolitu
Dakle, njeni pripadnici su generacijama živeli na ovom mestu, a bavili su se zemljoradnjom i stočarstvom. O razvijenoj trgovinskoj razmeni svedoči ekskluzivna roba iz dalekih krajeva: nakit od školjki sa Mediterana, sečiva od opsidijana sa Karpata i jedinstvena bakarna narukvica pronađena u jednom grobu. Na ovom lokalitetu je otkrivena najznačajnija nekropola vinčanske kulture, na kojoj je istraženo 27 grobova sa pokojnicima sahranjenim na boku u zgrčenom položaju, uz koje su pronađeni različiti grobni prilozi.
- Figurine nam otkrivaju kakva je bila “moda” u vinčanskoj kulturi
- Arheološki lokaliteti Medvednjak i Staro Selo-Selevac
Pripadnici vinčanske kulture bili su vrsni poznavaci grnčarskog zanata i od gline su izrađivali razne predmete vrhunskog kvaliteta i lepote. Najčuvenije su njihove antropomorfne figurine i kultne vaze sa zoomorfnim atributima, koje i danas pobuđuju veliku pažnju i oduševljenje.
Predstave figura sa dve glave nisu bile tako česte u praistorijskoj umetnosti, pa ostaje nedoumica da li je u pitanju realistični prikaz sijamskih blizanaca ili je u pitanju kultni idol sa odgovarajućim značenjem. Statueta je izložena na stalnoj postavci Muzeja Vojvodine.