Prikaz izložbe „San neolitske noći“ u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu
U Muzeju Vojvodine u Novom Sadu otvorena je izložba o neolitu Srbije pod nazivom „San neolitske noći“. Postavka će u Muzeju biti dostupna posetiocima do 15. oktobra. Na izložbi se nalaze brojni i dobro poznati predmeti sa više različitih neolitskih lokaliteta, poput Lepenskog vira, Vinče, Pločnika, Gomolave, Starčeva i slično.
Autori izložbe su mr Lidija Balj (Muzej Vojvodine) i dr Andrej Starović (Narodni muzej).
Takođe, u sklopu izložbe je postavljena i rekonstrukcija modela glave mezolitskog čoveka iz groba 69 sa Lepenskog vira i ekran preko kojeg on može da oponaša facijalne ekspresije posetilaca.
Kada se posetioci popnu na prvi sprat u hodniku će ih dočekati slušalice na kojima narator na engleskom jeziku daje instrukcije o srednjem kamenom dobu ili neolitu.
Na velikom zidu će posetilac imati prilike da vidi mapu prostiranja neolita na teritoriji današnje Srbije, a na drugom delu zida nalazi se isto veliki poster sa pojašnjenjima šta se to događalo i kako se živelo u neolitu.
Skroz desno od tih postera se nalazi model glave čovek sa Lepenskog vira, a preko puta njih vitrine u kojima su izloženi predmeti poput kašičica za ishranu dece od kostiju životinja, keramička posuda sa tragovima mleka, mali zoomorfni predmeti sa otiscima dečiijih prstiju i primer upotrebe modernih tehnologija (georadara) koje otkrivaju izgled arheoloških struktura ispod zemlje pre iskopavanja.
Isto u sklopu svih tih vitrina postoje slušalice gde narator objašnjava svaki nalaz pojedinačno. Izložbena postavka na spratu zapravo pokazuje kako današnja nauka i moderne tehnologije pomažu arheolozima da saznaju ono što nisu mogli pre 50 godina i da prikažu publici kako je izgledao život u prošlosti. Odnosno, da ukaže posetiocima da arheologija nije samo kopanje već mnogo više i da ona teži multidisciplinarnosti.
San neolitske noći dočaran na pravi način
Odmah pored ovog dela izložbe nalaze se vrata koja vode u veliku salu do glavnog dela izložbe. U ovoj sali su prigušena svetla sa zvukovima domaćih životinja i insekata kako noću zvuče. Sala je ispunjena mirisom štale što dodatno dočarava „san neolitske noći“. Na sredini sale nalazi se pripitomljena žitarica arheobotaničke bašte Muzeja Vojvodine.
Sa obe strane ove neolitske bašte postavljena su dva neolitska groba u kojima su se nalazili skeletni ostaci mlade žene i starijeg muškarca. Nažalost, ne piše odakle je grob žene niti muškarca. Ali možemo da pretpostavimo da su sa vinčanske nekropole u Gomolavi. Oboje su bili sahranjeni na levom boku, u zgrčenom položaju kako je inače pogrebni običaj u neolitu.
Najviše ima predmeta od gline, što je i bilo za očekivati, predmeta od kostiju životinja, kremenih alatki i od opsidijana, a najmanje predmeta od metala. U zavisnosti sa koje strane posetilac odluči da krene da obilazi predmete u vitrinama, on će se ponovo susreti sa slušalicama.
Skoro sve poznate vinčanske figurine se ovde mogu naći: Vidovdanka, Lady of Vinča, Dvoglavi idol, Crvenokosa boginja…
Na ovoj izložbi će ljubitelj neolita i arheologije uživo videti sve one poznate artefakte koje su ranije mogli da vide samo na slikama.
Moja jedina zamerka ove izložbe jesu legende koje nisu bile dvojezične, iako narator na stranom jeziku na slušalicama objašnjava predmete i njihovu upotrebu. U svakom slučaju, jako divna izložba vredna posete, pa čak i više puta dok se ne završi.