Baraćeve pećine u Hrvatskoj bile su stanište neandertalaca
Nedavna arheološka istraživanja su potvrdila da su Baraćeve pećine u Hrvatskoj stanište neandertalaca. Na području Rakovice, tačnije u Baraćevim pećinama, pronađeno je kameno oruđe tipično za neandertalce. Ovaj artefakt je materijalni dokaz postojanja neandertalaca na tom području. Do otkrića se došlo slučajno.
Ovo je izuzetno važno za istoriju ovog područja, pa će grupa arheologa na leto tražiti nova otkrića.
Pronalazak kamenog oruđa koje je tipično musterijansko oruđe potvrdilo je da se na lokalitetu Baraćeve pećine kriju ostaci materijalne kulture neandertalaca.
Do ovog otkrića došlo se sasvim slučajno. Gradeći ogradu, speleolog Hrvoje Cvitanović je primetio neobičan objekat.
- Neverovatno otkriće praistorijske pećinske umetnosti na Balkanu
- Dubočka pećina kod Kučeva-stanište neandertalaca i modernih ljudi
- Najstariji tumor kostiju pronađen kod neandertalca sa lokaliteta Krapina
“Čim sam ovo primetio, video sam da je nešto neobično i da treba da se javimo našim stručnjacima koji bi rekli nešto više o tome. Uz sam alat bile su i kosti pećinskog medveda, pa bismo ga odmah mogli povezati sa nekim starim periodom”, rekao je speleolog Hrvoje Cvitanović.
Musterijensko oruđe neandertalaca
“Sa velikom verovatnoćom možemo reći da ga je napravio neandertalac. Na to ukazuje način proizvodnje i njegov oblik. Reč je o kamenom oruđu, ako ga stručno arheološki tumačimo, rekli bismo da je to oruđe koje zovemo strugač” , kaže dr sc. Nikola Vukosavljević sa Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Po svom obliku, odnosno načinu izrade, ovaj artefakt povezuje jadranska i kontinentalna staništa neandertalaca.
“Do sada nismo imali nijedno poznato nalazište neandertalaca u ovom delu kontinentalne Hrvatske. Tako da je ovaj nalaz izuzetno važan”, objašnjava Vukosavljević.
Istraživanja Baraćeve pećine traju decenijama. Do sada su, između ostalog, pronašli obrađenu kost staru 42.000 godina.
Arheolog Krešimir Raguž objasnio je da je tokom poslednjeg istraživanja pronađeno oruđe koje je izradio neandertalac i da su zato angažovali stručnjaka za paleolit dr sc. Nikola Vukosavljević, i istakao da je ovo važan nalaz.
Ovo važno arheološko otkriće pronađeno je samo na nekoliko metara od ulaza u pećinu, a pored njega je do sada prošlo hiljade turista.
- Ostaci devet neandertalaca pronađeni u pećini južno od Rima
- Najstariji muzički instrument na svetu-neandertalska frula iz pećine Divje babe
“Pronašli smo brojne kosti iz perioda pleistocena od životinja koje su izumrle u poslednjem ledenom dobu, ali se ovom nalazu nismo nadali”, potvrđuje Tihana Oštrina, stručni specijalista, direktorka JU Baraćeva pećina.
Ovo oruđe, strugač, posetioci će moći da vide kada u okviru Baraćevih pećina bude izgrađen speleološki centar.
Izvor: Magazin Hrt