Na trasi budućeg Moravskog koridora arheolozi su otkrili ostatke ranoslovenskog naselja
Arheolozi su otkrili ranoslovensko naselje iz 9. i 10. veka na trasi budućeg Moravskog koridora. Naselje zauzima površinu od 3, 5 hektara.
Ranoslovensko naselje iz 9. i 10. veka, otkriveno je u Selište, nedaleko od granice Kruševca i Trstenika. Ceo lokalitet pod nazivom „Arčinovica” nalazi se na trasi budućeg Moravskog koridora, pišu “Novosti”.
Arheolozi iz Arheološkog instituta u Beogradu i Narodnog muzeja u Kruševcu su već tokom preliminarnih istraživanja došli do više otkrića.
Prema rečima arheologa Marina Bugara iz kruševačkog muzeja, ovo je, nakon lokaliteta Konopljara (Čitluk, Kruševac) i Bedem (Maskare, Varvarin), treći lokalitet koji se istražuje u zadnjih godinu dana duž prve deonice budućeg auto-puta Pojate-Preljina.
“Otkrili smo dva ranosrednjovekovna objekta, koja datujemo u 9. i 10. vek i reč je o prilično retko zastupljenom periodu u Zapadnom Pomoravlju, koji je vrlo plitko na površini i retko se nalazi u ovako sačuvanom obliku”, rekla je arheolog Milica Radišić sa Arheološkog instituta u Beogradu.
“Radimo na tome da otkrijemo funkciju objekata, što nije jednostavno dok se ne sagleda sav arheološki materijal”.
- Putevi budućnosti otkrivaju prošlost-najveća zaštitna arheološka iskopavanja u Srbiji na trasi budućeg autoputa Loznica – Ruma
- Zaštitna arheološka iskopavanja neolitskog lokaliteta iz vinčanske kulture Divljeg Polja kod Kraljeva
- Zaštitna arheološka iskopavanja srednjovekovne nekropole sa stećcima kod graničnog prelaza Gostun između Republike Srbije i Republike Crne Gore
U jednom objektu arheolozi su naišli na prostor za sedenje i otiske od stubova, dok bogatiji nalazi u drugom objektu ukazuje na stalni stambeni karakter. Osim keramike, stručnjaci su pronašli i različite alatke i deo roga od jelena
Zona eksproprijacije zemljišta na čijoj teritoriji leži, kako se pretpostavlja, veliko ranoslovensko naselje je na 3,5 hektara, a sam lokalitet sigurno zauzima polovinu te trase.